MANŞETÜMİT YALIMZOR YAZI

YALIM ERALP VE EGE CANSEN’İN AÇIKLAMALARI GERÇEKLERİ YANSITMIYOR !…

*Emekli Büyükelçi Yalım Eralp’ın Ege adaları konusunda yaptığı açıklamalar kamuoyunda büyük rahatsızlık yarattı. Eralp, “Adalar Yunanistan’ındır. Türkiye bunu yıllarca kabul etmiştir. Egemenliği şartlı verilmiştir deniyor. Böyle bir şey yok. Üç milin dışındaki Akdeniz(Ege) adaları Yunanistan’ındır. Lozan, beğenelim, beğenmeyelim, bu adaları Yunanistan’a vermiştir. Bunu sorgulamak Türkiye’yi mütecaviz durumuna düşürür” dedi. 

*Gazeteci Ege Cansen’in bugün (16 Haziran 2022) Sözcü Gazetesi’nde yayınlanan ve Eralp’i destekleyen köşe yazısının bağlantısı aşağıda sunulmuş olup gerek Eralp gerekse Cansen’in açıklamaları tarihi ve coğrafi gerçeklerle bağdaşmamaktadır.

https://www.sozcu.com.tr/2022/yazarlar/ege-cansen/ege-adalari-7195980/

*Öncelikle belirtelim; Türkiye’nin Ege’de 3 milin ötesinde egemenlik hakkı vardırYunanistan’a, Taşoz-Ahikerya arasında bulunan toplam 9 adanın egemenliği değil sadece kullanma hakkı verilmiştirAnılan adaların mülkiyeti ve egemenliği ile deniz yetki alanları ve hava sahası Türkiye’ye aittir

*1947 Paris Antlaşması, Lozan Antlaşması’nın 15. Maddesini şekil ve esas bakımından ihlal ettiği için Viyana Antlaşmalar Hukuku Sözleşmesi’ne göre Yunanistan’ın Onikiada üzerinde egemenlik hakkı yoktur

*Girit Adası’nın dörtte üçü Türkiye’ye aittir. Konu ile ilgili açıklamalarım “Türkiye Batıyor mu?” adlı kitabın 35-62. sayfaları arasında “Ege Denizi ve Doğu Akdeniz’deki Türk- Yunan Sorunları” başlığı ve belgeleri ile yayınlanmıştır.  Kitaptaki akademik makaleler Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan tarafından derlenmiştir.

*1923 Lozan Antlaşması ve 1947 Paris Antlaşması ile Yunanistan’a verilmeyen adalar, hem milli haritalarda hem de Lozan Antlaşması’na taraf olan İngiltere ve Paris Antlaşması’na taraf olan ABD tarafından yayınlanan haritalarda Türkiye’ye ait olduğu açıkça gösterilirken, 3 milin dışındaki adalar Yunanistan’a aittir demek tam bir akıl tutulmasıdır.    

 *Türkiye Cumhuriyeti’nin uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan haklarına ve Vatan topraklarına sahip çıkmak milli bir görevdir.

Konu ile ilgili açıklamalarım ve belgeler ek dosyada gönderilmiştir.

Saygılarımla,

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.