KÜLTÜR SANAT

EDEBİYAT DÜNYASI’NDAN KISA KISA DUYURULAR…

YAZAR NEVRA BUCAK İSTANBUL’DA OKUYUCULARI İLE SÖYLEŞİ DE BULUNACAK VE KİTAP İMZALAYACAK… 

29 Ocak 2022 Cumartesi günü, saat.13.00’de;Hatay Restaurant Bostancı-İstanbul adresinde, Artshop Yayıncılık Yazarı Nevra Bucak için Vedat Akdamar moderatörlüğü’nde ”Jüliet’in Gölgesi’nde” isimli eseri için ”Söyleşi ve İmza Günü” etkinliği yapılacaktır. İlgilenenlere, önemle duyurulur.
*********
MUAMMER AKSOY-BAHRİYE ÜÇOK-TURAN DURSUN-METİN GÖKTEPE-UĞUR MUMCU-HRANT DİNK-GAFFAR OKKAN VE AHMET TANER KIŞLALI ANKARA’DA YAPILACAK BİR PROĞRAMLA ANILACAK…

30 Ocak 2022 Pazar günü, saat.16.00-19.00 arasında;Nefes Bar-Sakarya Caddesi, No.25 Kızılay-Ankara adresinde, İrade Şahiner-Sabri Karayel sunumu ile ”Demokrasi Şehitleri’ni Anma Etkinliği’ yapılacaktır. Muammer Aksoy-Bahriye Üçok-Turan Dursun-Metin Göktepe-Uğur Mumcu-Hrant Dink-Gaffar Okkan-Ahmet Taner Kışlalı’nın anılacağı proğramda Ahmet Bayram Atakul-Leyla Karataş-Mehmet Tekeş-Özcan Öztürk ”Şiir Okuyacaktır.”, Barış Çelimli ise şiir müziklerini seslendirecektir. Özgür Sanat Dergisi Sahibi Hürdoğan Aydoğdu’nun slayt gösterisi yapacağı etkinliğin ”Onur Konuğu” Yazar Atila Sarp’tır, proğramın müzik kısmı Yavuz Canpolat tarafından gerçekleştirilecektir. İlgilenenlere, önemle duyurulur. Arzu Kök (Özgür Sanatçılar Derneği Başkanı-Yazar-Şair-Editör-E.Öğretmen-Metin Yazarı) Ankara
**********
1.ARDAHAN TANITIM GÜNLERİ 04-09 ŞUBAT 2022 TARİHLERİ ARASINDA DARICA’DA YAPILACAK…

4-5-6-7-8-9 Şubat 2022 tarihleri arasında;1.Ardahan Tanıtım Günleri-Cami Mahallesi, Ali Arıcan Caddesi, Kapalı Semt Pazarı Darıca-Kocaeli adresinde gerçekleştirilecektir, Ardahan-Hanak-Damal-Göle-Çıldır ve Posof’un tanıtımının gerçekleştirileceği etkinliğin sunuculuğunu Çiler Boylu yapacaktır. Etkinliğe iştirak edecek olan Yazar-Şair ve Ressamların isimleri ise aşağıdki şekildedir. Alper Akçam (Yazar)-Kenan Karabağ (Tarihçi-Yazar)-Levent Altun (Gazeteci-Yazar)-Cengiz Akgün (Gazeteci-Yazar)-Sona Polat Bilgin (Yazar)-Sevgi Yılmaz (Şair)-Sultan Efendioğlu Ekinci (Yazar)-Onur Aras (Ressam)-Çiğdem Yıldız (Ressam)-Erbay Sarıdere (Ressam)-Osman Adıgüzel (Şair)-Abdurrahman Ada (Şair-Yazar)-Halit Gültekin (Şair)-Güven Kahramanoğlu (Şair-Yazar)-Ekrem Bulut (Şair-Yazar)-Ali Turan Barniç (Şair-Yazar)-Naim Tamyüksel (Yazar)-Aytül Tapan Ergezer (Şair)-Mürsel Adıgüzel (Şair)-Burhan Görken (Yazar)-Sinan Karaçay (Yazar)-Atakan Daştan (Eğitimci-Şair-Yazar)-Mustafa Dursun (Şair). Resmi açılış 5 Şubat 2022 Cumartesi günü, saat.14.00’de yapılacaktır. Ardahan Kültür Sanat Bileşenleri-Tel.0-532-3684136 veya 0-535-8964315, ilgilenenlere önemle duyurulur.
***********
KORSAN EDEBİYAT DERGİSİ ŞİİR YARIŞMASI’NI KAZANAN ŞAİRE DERGİ SETİ HEDİYE EDİLECEK.

(SON BAŞVURU TARİHİ.20 ŞUBAT 2022 PAZAR)…
-Yarışmamızda, herhangi bir yaş sınırlaması bulunmamaktadır. İsteyen herkes, katılabilir.
-Göndereceğiniz şiirleri Word dosyası biçiminde, Times New Roman yazı karakterinde. 12 punto olarak, ilk sayfada kişisel bilgileriniz. Bir adet rumuz ve kısa özgeçmişinizle beraber, yollamanız gerekmektedir.
-Senin şiirin ilkesi doğrultusunda, herhangi bir konu sınırlaması bulunmamaktadır. Korsan Edebiyat ailesi olarak sizlerden isteğimiz, şiirlerinizi sizin anlayışınızı en doğru yansıtan biçim ve içerikte kaleme almanız olacaktır.
-İçeriklerde herhangi bir insani değere hakaret veya buna benzer aşağılayıcı ifadeler olmayacağını bilsek de, bu konuda hatırlatma yapmayı borç biliyoruz.
-Şiirlerinizi en geç 20 Şubat 2022 tarihine kadar başlık kısmına ”Şiir Yarışması” yazılarak korsanedebiyati@gmail.com adresine yollamanız gerekmektedir.
-Korsan Edebiyat ailesi içinden seçilmiş olan jüri üyeleri aşağıda verilmiş olan kıstaslara göre şiirlerinizi büyük bir titizlikle değerlendirecektir.
*Türkçenin kullanımında gösterilen özen,*Biçim ve üslup,*Şiirde anlatılmak istenilen duygunun yoğunluğu,*Şiir inşasında kullanılan kelimelerin ahengi,*Özgünlük.
Yarışmanın tek bir kazananı olacak ve kazanan 28 Şubat 2022 tarihinde açıklanacaktır, kazanan yarışmacıya sürpriz bir hediye ve dergi setimiz gönderilecektir.
************
2022 YAŞAR NABİ NAYIR ŞİİR-ÖYKÜ GENÇLİK ÖDÜLLERİNİ KAZANAN YAZAR İLE ŞAİRLERİN KİTAPLARI VARLIK YAYINLARI TARAFINDAN BASILACAK

.(SON BAŞVURU TARİHİ.01 NİSAN 2022 CUMA)…Varlık dergisi ve yayınlarının kurucusu Yaşar Nabi Nayır adına her yıl kuruluş yıldönümü olan Temmuz ayında şiir ve öykü dallarında verilen Gençlik Ödülleri, edebiyatımıza yeni değerler kazandırma amacını taşıyor.KATILMA ŞARTLARI;-Ödüle 30 yaş ve altındakiler, şiir ve öykü dallarında katılabilir. (Adaylar 01.01.2022 tarihi itibariyle 31 yaşından gün almamış olmalıdır.)-Her iki dalda da, ödüle aday olunabilir.-Kitap olarak yayımlanmaya uygun şiir ve öykü dosyaları, A4 Word belgesine. Times New Roman yazı karakteriyle, 12 punto. (Öykü dosyaları bir buçuk, şiir dosyaları tek satır aralıklı) dizilmelidir, kitap dosyası tek Word belgesi olarak hazırlanmalıdır.-Fotoğraf, özgeçmiş ve iletişim bilgileri dosyanın ilk sayfasında dosya adının altında bulunmalıdır.-Kitap dosyası yasarnabinayirgenclikodulleri@varlik.com.tr adresine en geç 1 Nisan 2022 tarihine kadar gönderilmeli, e-postanın konu başlığında ödüle hangi dalda aday olunduğu muhakkak belirtilmelidir.-Sonuçlar, Varlık dergisinin Temmuz 2022 sayısında açıklanacaktır.-Ödüle değer görülen dosyalar, Varlık Yayınları’nca kitap olarak yayımlanacaktır.SEÇİCİ KURUL;Şiir dalında:Zeynep Uzunbay-Nilay Özer-Ali Özgür Özkarcı- Seyyidhan Kömürcü-Mehmet Erte.Öykü dalında:Nursel Duruel-Mehmet Zaman Saçlıoğlu-Selçuk Orhan-Birgül Oğuz-Pelin Buzluk.
************
2022 ŞAİR KEMAL ÖZER ŞİİR KİTABI ÖDÜLÜNÜ KAZANAN ŞAİRE 3.000 LİRA VERİLECEK, DOSYA DALINDA 1.-2.-3. OLAN ŞAİRLERİN ŞİİRLERİ KİTAP OLARAK BASILACAK VE KENDİLERİNE TELİF OLARAK SIRASI İLE 100-50-25 KİTAP TAKDİM EDİLECEK.(SON BAŞVURU TARİHİ.30 HAZİRAN 2022 PERŞEMBE)…
Yarışmanın şartnamesi şöyle;
-Ödüle aday olan yapıtlarda çağdaş bir dünya görüşü, şiirin gerektirdiği estetik ve dil bilinci temel ölçüt olacaktır.
-Ödül “yayımlanmış kitap” ve “yayımlanmamış dosya”, kategorilerinde verilecektir.
-Ödüle kitap kategorisinde, 2021 yılı içerisinde (1 Ocak 2021–30 Ocak 2022) yayımlanan kitaplar ve dosya dalında (kitap oylumundaki) dosyalar katılabilir.
-Ödüle, 2021 yılı içerisinde yayımlanmış ‘toplu şiirler’ katılabilir ancak ‘seçme şiirler’ katılamaz.
-Ödül, kitap ve dosyaya verilecektir. Gerekirse, “jüri özel ödülü” de verilebilir.
-Seçici kurul, ödüle katılmamış bir kitaba da (Seçici kurul üyelerinin önerisiyle) ödül verebilir.
-Seçici kurul üyeleri, eşit oy hakkına sahiptir.
-Ödüle katılacak olanlar, gerçek ad ve soyadlarını kullanacaklardır.
-Kemal Özer’in şiir emeği göz önüne alınarak, bir şairimize de “Şiir emek ödülü” verilecektir.
-Yarışma jürisi Eylül ayında toplanacak, sonuçlar aynı ay açıklanacaktır.
-Ödül töreni günü ve yeri, Eylül ayında açıklanacaktır.
-Kitap dalında birinci olana, 3.000 Tl. verilecektir.
-Dosya dalında birinci olan şairin dosyası, Klaros Yayınları tarafından kitaplaştırılacak ve kendisine 100 kitap telif verilecektir.
-Dosya dalında ikinci olanın dosyası Klaros Yayınları tarafından kitaplaştırılacak ve kendisine 50 kitap telif verilecektir.
–Dosya dalında üçüncü olanın dosyası, Klaros Yayınları tarafından kitaplaştırılarak kendisine 25 adet kitap verilecektir.
–“Şiir Emek Ödülü” sahibine, plaket verilecektir.
-Ödüle katılacak kitaplar ve dosyalar, 7 adet olarak-katılımcının kısa özgeçmişi-adresi ve iletişim bilgilerinin bulunduğu bir dilekçe ile en geç 30 Haziran 2022’ye kadar ”Lokman Kurucu-Kazımdirik Mahallesi, 170.Sokak, No.34. Olgunlar Apartman, No.1, K.1, D.1, Bornova– İzmir Tel.0-552-5229215 adresine fiziki olarak kargo yolu ile ulaştıracaktır. Posta ve kargo gecikmelerin sorumluluğu, sekretaryaya ait değildir.
SEÇİCİ KURUL ÜYELERİ;
Arife Kalender-Veysel Çolak-Asım Gönen-Lokman Kurucu-Halil İbrahim Özbay-Volkan Hacıoğlu-Simge Özer.
***********
Turkish Forum (Dünya Türkleri Birliği)
Po Box.1104 Marblehead MA, 01945 United States Of America
+1 (781) 990 6610
info@turkishforum.com.tr
NOT.Amerika Birleşik Devletleri’nin Boston Eyaleti’nde faaliyet gösteren Turkish Forum’da yazı yazabilirsiniz, bunun için siteyi ziyaret etmeniz yeterlidir. Yazılar dünyanın dört bir tarafında ki Türkler tarafından okunmaktadır,(?) İlgilenenlere, önemle duyurulur.
*********

GÖNÜLERİ DERGİSİ AİLESİ’NE MEKTUP 

Dergimiz, 2022 yılı itibarı ile 7. Yayın yılına başlayacaktır. Altı yıldır dergimize gösterilen ilgi ve desteğe teşekkür ediyorum. 

2021 yılı Türk Dergiciliği için sıkıntılı bir yıl olmuştur. Bu yıl içinde onlarca dergi yayın hayatına değişik nedenlerle son vermiştir. En büyük neden de ekonomik problemler ve kültür ve sanata yeterli destek verilmemesidir. Geçtiğimiz Aralık ayında üç katına yakın yükselen baskı fiyatları ve artan kargo ücretlerine rağmen sizlerin katkı ve desteği ile Dergimiz yayın hayatına devam edecektir. Yıllık abone ücretinin 60 lirasının PTT Kargo gönderimine gittiğini düşünürsek; konunun önemini belirmeye yeterli diye düşünüyorum.  

Elbette bu zaman içinde GÖNÜLERİ Dergisi ayakta durmayı başarmış; bilhassa Ay Yayınları bünyesi içinde yayımlanan kitaplardan oluşan gelir ile desteklenerek bugünlere gelmiştir. Son üç yıl içinde ‘Kültür Bakanlığı’nın kütüphanelere satın alma’ desteği az da olsa bize soluk aldırmıştır. Ama son günlerde bilhassa posta gönderim ücretlerinin artması bize bazı kararlar alma noktasına getirmiştir. 

2022 yılı için abone ücretimiz 100 TL olacaktır.  

2022 yılında aynı adrese gönderilecek birden fazla aboneler için (her bir abone ücretimiz 75 liradır)  

Anlayışınıza ve desteğinize teşekkür ediyorum. 

Bu vesile ile en  kalbi sevgi ve saygılarımı sunar; daha güzel ve sağlık içinde bir 2022 yılı dilerim. 

Gündüz Aydın 

0542 427 86 61 (Watsap hattı) 

gunduzaydin58@hotmail.com 

Abone için Posta Çeki Numarası : 118982 

IBAN- TR13 0006 4000 0013 5240 4986 88-

ŞAİR GÜLAY ÖZDEMİR POSTALANMAMIŞ MEKTUPLAR VE YANIK KALEM İSİMLERİNİ TAŞIYAN 2 ŞİİR KİTABI YAYINLADI...

Merhaba efendim, atılan mailinizi inceledim…Ben şiir yazıyorum, eğer isterseniz şiirlerimden gazete de paylaşım yapabilirsiniz…İki tane, şiir Kitabım çıktı. Resimlerini size atarım, burdan. İyi çalışmalar diliyorum, saygılarımla.(19 Ocak 2022 Çarşamba-16.32)Gülay Özdemir (Şair) guelay2016.52@gmail.comİlgilenenlere, önemle duyurulur.
*************-
ŞAİR HÜSEYİN FİDAN’IN 3.ŞİİR KİTABI ÇIKTI…Şair Hüseyin Fidan’ın 3.Şiir kitabı çıktı, ”Gözleri Bahriyelim” adını taşıyan eseri bütün kitapçılarda bulmam mümkün.Şairle irtibat kurmak için, aşağıdaki telefon numarasını kullanabilirsiniz. 0-545-832 7863…İlgilenenlere, önemle duyurulur.
************-

Sevgili Açıkkara dostları,

Sizlerden aldığımız güçle yolculuğumuza devam ediyoruz.

Dergimizin 47. sayısı ile huzurlarınızdayız.

Sağlıklı günlerde keyifli okumalar dileriz.

47. sayımızın linki: http://www.acikkara.com/FileUpload/ep985265/File/acikkara_47.pdf

Telegram kanalımız: https://t.me/acikkaramizahdergisi

Mehmet Pektaş

Yönetmen

                                                      acikkaradergi@gmail.com

www.acikkara.com


**************-

MERHABALAR, DEĞERLİ YAZARIMIZ; Günaydın, Nasılsınız, umarım iyisinizdir. “Ben de yazıyorum, diyenler yazdı. Biz, siziz.” Türkiye’de ve dünyada çok okunan ve takip edilen edebiyat, eğitim, kültür-sanat ve düşünce internet haber sitesi http://kunyeonline.com  web sitemizde yayınlanan her gönderi facebook, twitter, tumblr ve linkedln hesaplarımızda yayınlanır. Yayınlanacak metni kunyeonline@gmail.com adresimize mail gönderebilir ya da üye olarak sizler yayınlayabilirsiniz. Üyelik bilgilerinizi güncelleyerek yazı yazmak isteyenlere iletebilirsiniz. Yazmış olduğunuz yazıların okunmasında, siz değerli yazarlarımızın katkısını görmek bizi mutlu eder. Şiir, Öykü, Deneme, Tefrika… Edebiyat, Felsefe, Psikoloji… Ekonomi, Muhasebe, Maliye… Etkinlik, Duyuru, Haber… Ve öneri yazılarınız ile… Yazı alanında proje, web tasarımı, blog yazarlığı alanlarında bizler ile iletişime geçerek birlikte neler yapabileceğimiz konusunda da desteğinizi bekleriz. Web Sitemiz: http://kunyeonline.com Web Sitemize Kayıt : https://lnkd.in/gR4-dp9G ÖNEMLİ KURAL; 1-Kişi hak ve hürriyetlerine saygılı, dinî, siyasî ve her ne sebeple olursa olsun hakaret içermeyen her türlü yazı yayınlayabilirsiniz. 2-Yazmak, yayınlamak, abone olmak, okumak, yorum yapmak, beğeni ve kaynak belirtilerek paylaşmak, ÜCRETSİZDİR. KÜNYE ONLİNE 0-545-6796473 www.kunyeonline.com
*************-
İHA 1 DRONE EHLİYETİ EĞİTİMİ DENİZLİ’DE DÜZENLENECEK.
Tarih.17-20 Şubat 2022
Son kayıt.15 Şubat 2022
Eğitim Yeri.Pamukkale Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi
Düzenleyen.Osmangazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi
Bilgi Almak İçin Telefon Numarası.0-222-2399628
İlgilenenlere, önemle duyurulur.  

**********-
6-7-8 MART 2022 TARİHLERİNDE DÜZENLENECEK OLAN ”ULUSLARARASI DÜNYA GÖÇ HAREKETLERİ SEMPOZYUMU“NA
UZAKTAN KATILMAK MÜMKÜN, İRTİBAT KURMAK İSTEYENLER AŞAĞIDAKİ E POSTA ADRESİNİ KULLANABİLİRLER. İLGİLENENLERE, ÖNEMLE DUYURULUR.;
PROF.DR.HARUN GÜMRÜKÇÜ
harung@antalya.edu.tr

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.