MANŞETÖNEMLİ DOSYALAR

Oto tamir atölyeleri gelecekte var olmayacak

1-Bir benzinli / dizel motorda 20.000 ayrı parça bulunur. Elektrikli motor ise 20. Elektrikli araçlar ömür boyu garantili satılmakta ve sadece satıcılar tarafından tamir edilmektedir. Bir elektrik motorunun çıkarılması ve değiştirilmesi yalnızca 10 dakika sürer.

2-Arızalı elektrik motorları bayide tamir edilmemekte, robotlarla tamir edilen bölgesel bir tamirhaneye gönderilmektedir.

3-Elektrikli motor arıza lambanız yandığında, Arabanız, araba yıkamaya benzeyen bir istasyona götürüyorsunuz ve bir fincan kahve içerken arabaniz tamir ediliyor olacak.

4-Benzin istasyonları kapanacak . Benzin pompaları gidecek.

5-Sokak köşelerinde elektrik dağıtan sayaçlar olacaktır. Şirketler elektrik şarj istasyonlarını kuracak; Aslında, gelişmiş dünyaya çoktan başladılar.

6-Akıllı büyük otomobil üreticileri, sadece elektrikli araba üreten yeni tesisler kurmak için çoktan butce ayırdılar.

7-Petrole olan ihtiyaç çok azalacak. Petrolden başka üretimi olmayan zengin ortadoğu ülkelerinin başı dertte.

8-Evler gün boyunca elektrik üretecek ve depolayacak, daha sonra kullanacak ve şebekeye geri satacak. Tesla çatısını gören var mı?

9-Genç nesil kişisel arabaları sadece müzelerde görecek artık.

10-1998’de Kodak’ın 170.000 çalışanı vardı ve dünya genelinde tüm fotoğraf kağıdının% 85’ini sattı. Sadece birkaç yıl içinde iş modelleri ortadan kalktı ve iflas etti. Bunun olacağını kim bilebilirdi?

11-Kodak ve Polaroid’in başına gelecek 5-10 yıl boyunca birçok sektörde yaşanacak… ve çoğu insan bunun geldiğini görmüyor.

12-1998 yılında 3 yıl sonra bir daha asla film çekmeyeceğiniz aklınıza gelirmiydi? Günümüzde kimin kamerası var ki?
Veya eski vhs videolara falan ne oldu?

14- Bunların hepsi sağlık, özerk ve elektrikli otomobiller, eğitim, 3B baskı, tarım ve iş alanlarında yine olacak

15- “4. Endüstri” Devrimi’ne hoş geldiniz.

16-Yazılım sektörü inovasyondan geçti ve önümüzdeki 5-10 yıl içinde çoğu geleneksel sanayi sektörü de aynı kaderi bekliyor.

17-UBER sadece bir yazılım aracıdır, herhangi bir arabaya sahip değiller ve şimdi dünyanın en büyük taksi şirketi! Herhangi bir taksi şoförüne bunun geldiğini görüp görmediklerini sorun.

18-Airbnb şu anda mülk sahibi olmasalar bile, dünyanın en büyük otel şirketi. Hilton Hotels’e bunun geldiğini görüp görmediklerini sorun.

19-Yapay Zeka: Bilgisayarlar dünyayı anlamada katlanarak daha iyi hale gelecekler.

20-Günümüzde ABD’de genç avukatlar zaten iş bulamamaktadır. IBM’in Watson’ı sayesinde, %90 doğrulukla, saniyeler içinde yasal tavsiye alabilirsiniz.
Yani, hukuk okuyorsanız, hemen durun. Gelecekte% 90 daha az avukat olacak.

21-Watson, normalden 4 katı doğrulukta tıbbi teşhis de koyabiliyor. Kanser riski taşıyanları, kalp krizi riski taşıyanları bir iki yıl öncesinden tespit edebiliyor.

22-Facebook artık yüzleri insanlardan daha iyi tanıyan tanıma yazılımına sahip.

Her yerde kamera var ve kim olduğunuzu bilen sizi tanıyan, hatta psikolojik durumunuzu sizden daha iyi tahlil edebilen yazılımlarla sürekli gözetim ve denetim altındasınız.

23-Özerk otomobiller: 2018’de ilk otonom otomobiller ile tanıştık. Önümüzdeki beş on yıl içinde, tüm sanayi sektörü büyük inovasyondan geçecek. Aracınızı örneğin telefonunuzla çağırabileceksiniz.

24-Park etmenize gerek kalmayacak, sadece sürüş mesafesini ödeyeceksiniz ve sürüş esnasında üretken olabileceksiniz. Bugünün küçük çocukları hiçbir zaman ehliyet alamayacak ve asla bir araba sahibi olmayacaklar.

25-Bu şehirlerimizi değiştirecek, çünkü% 90-95 daha az arabaya ihtiyacımız olacak. Eski park yerlerini yeşil parklara dönüştürebiliriz.

26-Her yıl yaklaşık 1.2 milyon insan, dikkat dağıtıcı veya sarhoş sürüş de dahil olmak üzere trafik kazalarında hayatını kaybediyor.
Yeni sistemle trafik kazaları tarihe karışacak artık.

27-En geleneksel otomobil şirketleri iflas edecekler. Teknoloji şirketleri (Tesla, Apple, Google) devrimci yaklaşımı uygulayacaklar.

28-Volvo içten yanmali motor araç üretimini durdurmak hedefi ile 2019 modellerinin tümünü sadece elektrikli ve hybrid üretmekte

29-Volkswagen ve Audi’den birçok mühendis; Tesla’dan korkuyorlar. Elektrikli araçları sunan şirketlere bakın. Birkaç yıl önce duyulmamış isimlerdi.
Bir Mercedes, Bmw, Ford uzun yılların ve birikimlerin markaları/şirketleri.
Ama onların asırlık konumuna bir iki yılda gelen yeni şirket ve marka ve isimler var. Değişim çok hızlı.

30-Sigorta şirketleri büyük sıkıntı yaşayacak, çünkü kazalar olmadan maliyetler daha ucuz hale gelecek. Onların araba sigortası işletme modeli ortadan kalkacak.

31-Emlak değişecek. Çünkü işe giderken çalışabilirseniz, insanlar çok daha uygun fiyatlı mahallelerde yaşamak isteyecek ve kulelerini terk edeceklerdir.

32-Artık şehirlerin gürültüsü ve havası da değişecek. Çünkü tüm araçlar elektrikli.

33-Sadece trafikteki değil; sanayi ve fabrikalardaki değişim de buna yol açacak.

34-Elektrik bugüne göre inanılmaz ucuz olacak.

35-Güneş enerjisi üretimi 30 senedir üssel bir eğriye bürünmüş durumda. Yani katlanarak artmaya devam ediyor.

36-Sağlık: Telefonunuzla birlikte çalışan; retina taramanızı, kan tahlilinizi ve nefes ve kalp ritminizi inceleyebilen cihazlar yolda.

Şu an bile neredeyse her hastalığı tanımlayacak 54 biyobelirteç analiz eden ve cep telefonuna aparat gibi takıp kullanacağımız cihazlar var.
Bir iki yıl içinde piyasaya sunulması planlanıyor.

37-Fabriklar artık tamamen robot mekanizmalara devredilecek. İşçi sınıfına gereksinim çok çok azalacak

38-Esnaflık tarihe karışacak. Alışverişler online olacak.
Tabii bu durumda çok fazla kargo çalışanına veya motorlu kuryeye ihtiyaç olacağını düşünebilirsiniz. Hayır! Kutular drone’larla dağıtıma çıkacak.
Sipariş ettiğiniz döner dürüm siz balkonda otururken havadan getirilecek.
Kitap, elbise, kozmetik vb alanlar nereyse tamamen online hale gelecek.

39-Süpermarketlerde kasiyer bulunmayacak. Aldığınız ürünleri kendiniz ödeyebileceksiniz. (merak edenler için, bu sistem Türkiye’de bile başladı çoktan. görenleriniz çoktur.)

40-Bütün işlemlerinizi tek bir kod üzerinden yapacaksınız. Tc No gibi bir kodla.
Market alışverişi, banka işlemleri, seyahat, resmii işlemler, ehliyet kontrolleri, apartmana giriş, sağlık hizmetleri…

Yani kredi kartı, kimlik kartı, ehliyet, vergi levhası, tapu ve hatta nakit para. Bunların hiç biri olmayacak. Sadece bir kartla veya deri altına yerleştirilen bir çiple tüm bu işlemler halledilecek.

41-Tabii bu durumda bir radar ekranındaki noktalar halinde bütün insanlar adım adım izleniyor, bütün konuşmalar yapay zeka tarafından dinleniliyor olacak. Bir suç işlediğinizde anında tespit edileceksiniz. Veya kayıp vakaları hiç yaşanmayacak.

42-Eğitim uzaktan ve merkezii şekilde yapılacak. Yani maalesef çok öğretmene ihtiyaç kalmayacak. Az sayıda öğretmenle tüm ülkeye eğitim sunulacak.

43-Zaten insana fazla ihtiyaç kalmayacağı için, üniversitelerdeki bölümlerin de çoğu kapatılacak.
İyi de öğrencilere ne öğretilecek? Veya üniversite gibi bir hedef olmayınca, öğrencilerin hedefi ne olacak?

44-İnsana ihtiyaç kalmayan dünyada bunca insan ne yapacak?
Herkes kendini sanat ve bilime adar. Bütün diğer işleri otomatik sistemler halleder…
Nasıl olsa adil bir paylaşım yapılırsa dünyanın kaynakları herkese yetecek kadar bol.

45-Sorun şu ki: Adil bir paylaşım yerine; elit tabaka olup kaynakların çoğunu kendisi tüketmek isteyen bir grup var. Ve hatta hemen hemen bütün insanların içinde böyle bir vahşi güdü var.

Fakirlerin çoğu “adalet” istemiyor. Zengin olmak istiyor. Nitekim adalet diye bağıranlar para veya güce kavuşunca nedense başka bir insan oluveriyorlar.

İşte kavşak noktası burası: Adil bir dünyayı mı seçeceğiz yoksa “altta kalanın canı çıksın” mı diyeceğiz?

Söylem ve temenni kolay. Asıl iş nasıl davranacağımız…

Yarına hoşgeldiniz…
kaynak: alıntıdır

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Alert: Content is protected !!