KONUK YAZARMANŞETYASİN AVAR

Adana’da akıl almaz kentkart vurgunu…

Etkili ve yetkililer bile bile esnaf ile yetinmeyip, belediyeyi zarara uğratıyorlar..

 Toplu taşıma her belediyenin sorumluluk alanı  ve  vazifesi olduğu gibi  aynı zamanda  da  gelir kapısı.

  Eskiden Adana Büyüksehir Belediyesinin BELKART ‘ı vardı.

  Elektronik   yolcu bilet toplama sistemi, belediye otobüslerine ve özel halk otobüslerine takılan cihazlar (Validatör) ile biniş ücreti topluyor , belediye  kart satışını ve  kart dolumunu  yapıyor , kartta toplanan para belediye mevduatında tutuluyordu.

  Yaklaşık on yıl önce beldiye bu işi Kentkart  diye bilinen şirkete  devrederek gelir kaybına uğrattı.

   2018 yılında Kentkart ‘a yüzlerce belediye otobüsü ve 418 özel halk otobüsünde   dönen nakit akışı yeterli gelmiyordu, ne yapmalı peki?

  Esnaftan ve bürokrasiden   Kent kart seviciler devreye girdi.

 1085 adet M plaka (Dolmuş) var  onlar da  Kentkart  kontrolüne geçmeli   esnafın  nakit akışı   Kentkart hesabı üzerinden olmalıydı. 2018 yılında    Kentkart , işbirlikçiler ile beraber belediyenin yetkilerini sopa göstererek   1085 dolmuşa   tanesi  1000 dolardan  Validatör peşin para ile satıldı. (2018 yılı ,1085 × 1000  Dolar =  kafam karıştı çok para)

 Kart satışı, dolumu ve her bir dolmuşun günlük hasılatından gelen parayı Kentkart mevduat hesaplarında tutarak milyonlarca liradan  saatlik  vade bile olsa     korkunç. Esnafın   bürüt hasılatından %5 ‘e yakın işletici payı adı altında kesinti kazancı hariç.

  Adana’da 18 tane dolmuş kooperatifi var sadece geçen ay,  birinden  100 bin TL kazandığını  duyuyorum.

Minibüs esnafı, resmi olarak meslek odalarına kayıtlıdır. Emek -Sermaye yoğun çalıştığı, gelirleri tacirler kadar olmadığı için   yasal olarak basit usulde vergilendirilir. Türkiye’de sadece Adana’daki minibüslerde de kart sistemi uygulanmakta ve gelir vergisi, KDV’ ye tabi tutulmaktadır.

Minübüsçü esnafı ekmeğinden korkan insanlardır, bu sebeple yoğrulmaları müsait bir hamur özellikleri vardır.

  Yasal mevzuatlar güçlü olmasına rağmen yıllar sonra kendilerine rakip olan Özel Halk Otobüsçüleri   kadar lobileri olmamıştır.

  Sermaye, işletme, kasko, SSK , bakım onarım, ve birçok  risk minübüsçünün .

 Peki Kentkart’ın riski? Pandemi döneminde vefasını gösterdi mi? İyi günde milyonlar kazdığı   minübüsçünün yanında mıydı?

Kentkart firması ile Belediyenin sözleşmesi 2023 yılında sona eriyor. Minübüs  esnafI ile  olan  sözleşme sona erdi. Fakat  Kentkart  firması  yeni bir ihaleye girmeden  Belde Taş A.Ş  ile yeni sözleşme imzalamadan nasıl olsa  Adana benim mantığı  ile dolmuşçuya 10 yıllık sözleşme  imzalatıyor.

 Belediye’nin teknoloji ve bilişim ile ilgilenen Daire Başkanlığı var mı?  Yıllar önce Belkart sistemi nasıl kurulmuştu?

 Etkili ve yetkililer, esnaf ile yetinmeyip belediyeyi de korkunç meblağlarda zarara uğrattılar.

Adana Büyükşehir belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın bu duruma mutlak surette müdahale etmesi gerekli. Halkçılık bunu gerektirir…

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.