MANŞETSİYASET

AKP’NİN ARPALIĞI TRT

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu üyesi, CHP PM üyesi, İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar ile, ‘AKP iktidarı ile TRT’nin ilişkilerini’ yazdı. Haziran ayı başlarında TRT’de yapılan yolsuzlukları gündeme getiren Karabat, TRT’nin AKP’nin arpalığı haline geldiğini savundu.

Sosyal medya hesabından “Tarafsız olması gereken TRT, hem AKP’nin borazanlığını hem de kültürel dayatmasını yapıyor.” diyen Karabat’ın paylaşımları şöyle:

AKP’NİN ARPALIĞI TRT

1) Elektrik faturalarından kesilen paylar, bandrol vergileri ile TRT’nin milyarlarca lira geliri var. Bu kaynağı, iktisadi-mali herhangi bir eğitim almayan yönetim kurulunun yönettiğini bir önceki TRT floodumuzda paylaşmıştım.

2) AKP’nin toplum mühendisliği yaptığını örnekleriyle dile getiriyoruz. Bu noktada TRT AKP için önemli bir mecra. Tarafsız olması gereken TRT, hem AKP’nin borazanlığını hem de kültürel dayatmasını yapıyor. Milyarlarca lira da yolsuzluğa akıyor.

3) Sayıştay raporlarına göre, TRT’nin 2020 yılındaki elektrik payı ve bandrol geliri 3 milyar 825 milyon lira. Bu dönemde TRT’nin dışarıdan aldığı haber, yapım ve programların tutarı 1 milyar 372 milyon lirayı buluyor.

4) Kaynak bol olunca AKP’nin atadığı partizan yönetim kurulu üyeleri paraları har vurup harman savuruyor. Paraları “yakınlarına” akıtıyorlar. Mesela, AKP ideolojisini yansıtan dizilerin yapımcılarının mal varlıkları son 10 yılda ne kadar artmıştır?

5) Özel sektörde değil yönetici olmak, kırtasiyeciye gidip ofis gereçleri alamayacak insanlar, TRT’nin milyarlarca liralık bütçesini “AKP için” harcıyor. Ama hesabı sorulmayacak sanmayın.

6) 2393 Sayılı Cumhurbaşkanı Kararı’na göre, yönetim kurulu başkanı ve üyeleri başka bir yerde çalışıyorsa kamu kurumundan ücret alamaz. AKP’li TRT yönetiminin hemen hepsinin dışarıda başka işleri var. Aldıkları ücretlerin hepsi faiziyle istenecektir!

7) TRT yönetimi sadece aldıkları maaş ve ücretlerden değil, kurumun mali sorumluluklarını yerine getiremedikleri için de hesap verecek. Kanunda açıkça yazıyor, yönetmelik hükümlerine aykırılıktan doğacak zararlardan hesap sorulur!

8) TRT yönetimi zararda olunmasına rağmen 2020’de kurumu kârlı gösterdi. Ama elektrik ve bandrol gelirleri düşüldüğünde 3.5 milyar liraya yakın zarar var. TÜİK’in yaptığı gibi TRT de verilerle oynayarak gerçekleri gizlemeye çalışıyor.

9) TRT yönetimi gizli kapaklı işlerini “diğer hizmet alımları” adı altında saklıyor. 2020’de bu kaleme 59.9 milyon TL harcandı. Nedir bu diğer hizmetler, açıklaması yok! Ayrıca aynı yıl kimden alındığı bilinmeyen 7.4 milyon TL’lik danışmanlık hizmeti var.

10) TRT’nin farklı dillerde yayın yapan pek çok kanalı var. Buralara her yıl yüz milyonlarca lira kaynak aktarılıyor. Türkiye’nin dünyada söz sahibi olabilmesi için bu gerekli diyorlar.

AKP’nin ne denli hastalıklı bir zihniyete sahip olduğuna bakın.

11) Kendilerini saraylara layık gören, şatafat ve israfa itibar diyen, tarihi değiştirdiğini ve uhrevi bir göreve sahip olduğunu düşünen AKP entelijansiyasının psikolojik tedavi alması gerekiyor. Çünkü TRT’yi de bu kafayla yönetiyorlar.

12) Cumhuriyet ile sürekli bir hesaplaşma içinde olan AKP entelijansiyası, kendi uydurduğu tarihini anlatan diziler çekiyor, farklı dillerde yayınlar yapıyor. 20’nci yüzyılın başında Avrupa’nın kullandığı çağ dışı propaganda tekniklerini uyguluyor.

13) AKP’ye oy vermeyen vatandaşlardan da zorla kesilen paralarla TRT’de AKP’nin propagandası yapılıyor. Hepsinin hesabı teker teker sorulacak. Türkiye’yi bu hastalıklı zihniyetten en kısa zamanda kurtaracağız.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.