EĞİTİM ÖĞRETİMMANŞET

Ç.Ü TIP FAKÜLTESİ 50. YILINI KUTLADI

Sağlık Bakanlığı Hıfzıssıhha (Sıtma Savaş) Enstitüsüne ait 2 derslikte 64 öğrenci, 6 öğretim üyesi ile Eğitim ve öğretimine başlayan ve ilk olarak 1976-1977 eğitim-öğretim yılında 39 mezun veren, Türkiye’nin Tıp alanında en köklü fakültelerinden biri olan Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi bu sene 50. Yılını kutluyor. Bu çerçevede yıl boyunca çeşitli etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor. Etkinliklerden öne çıkanı ise Balcalı Hastanesi Hipokrat Konferans Salonun da düzenlenen tören oldu.

İl Sağlık Müdürü Halil Nacar’ın da katıldığı tören de Saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasının ardından Tıp Fakültesi’nin kuruluşundan bu yana geçen öyküsünün anlatıldığı bir video yayınlandı. Daha sonra Fakültenin ilk mezunları adına Prof. Dr. Turan Çetin bir konuşma yaparak Fakültenin tarihi sürecini anlattı. Çetin’in konuşmasının ardından Fakültenin 50. Yılında mezun olacak olan öğrencilerde duygu ve düşüncelerini aktardı. Sonrasında ise Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunlar Derneği Başkanı Hatice Canataroğlu da 88 yılı mezunları olan 3 Arkadaşıyla birlikte hazırladıkları videoyu törene katılanlarla paylaştı.

Daha sonra kürsüye gelen Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Derya Gümürdülü, Tıp Fakültesi’nin bugünlere gelmesinde emeği olan tüm isimlere teşekkür etti. Gümürdülü, 50. Yılı kutluyor olmanın kendilerini son derece gururlandırdığının da altını çizerek, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni daha ileri noktalara taşımak adına ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini ifade etti.

Törene katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz da 50 yıl önce çıkılan bu yolda gelinen mesafenin Tıp Fakültesi adına son derece değerli olduğunu, fakültenin bu noktaya gelmesinde birçok değerli ismin emeğinin olduğunu belirterek, bu isimlerin haklarının asla ödenemeyeceğini dile getirdi. Tıpkı geçmişte olduğu gibi Tıp Fakültesi bayrağını 50. yıl ve daha sonraki yıllarda da mezun olan öğrencilerin daha ileriye taşıyacaklarına inandığını vurgulayan Prof. Dr. Hayri Levent Yılmaz bu vesile ile pandemi döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarını da bir kez daha saygı ile andıklarını dile getirdi.

Yapılan konuşmaların ardından Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesinde 40. Yılını dolduran Akademik ve İdari personele teşekkür plaketleri verildi. Ardından özel hazırlanan fakülte marşı söylendi ve katılımcılarla birlikte pasta kesildi. 

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.