MANŞETSOSYAL YAŞAM

EMEKLİLER, EN YOKSUL KENT ADANA’DA YOKSULLUĞA ÇÖZÜM ARAYIŞINDA

Haber : Berrin Ünlü

Ekonomik krizin en fazla etkilediği gruplardan emekliler, sorunlarına çözüm arıyor. Türkiye’nin en yoksul kenti Adana’da, Kent Konseyi 28 Haziran 2022’de emeklilerin sorunları için çalıştay düzenleyecek.
Haber: Berrin Ünlü
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması 2021 Yılı” sonuçları, Adana ve Mersin’in Türkiye’nin en yoksul kentleri olduğunu ortaya koydu. Ekonomik krizle birlikte daha da derinleşen yoksulluktan en fazla etkilenen gruplardan biri de emekliler.
Adana Kent Konseyi Emekli Yurttaşlar Çalışma Grubu, 28 Haziran 2022’de 75’inci Yıl Sanat Galerisi’nde toplanarak emeklilerin sorunlarını ve çözüm önerilerini konuşacak.
Türkiye Emekliler Derneği, TMMOB Mimarlar Odası, Eğitim-Sen (KESK), Türk Kadınlar Birliği, Eğitim-Bir-Sen (Memur-Sen) ve Türkiye Muhtarlar Derneği’nin Adana şubeleri ile Çukurova Üniversitesi Mezunlar Derneği başta olmak üzere 100’den fazla örgüt çalıştaya katılacak.
Türkiye Emekliler Derneği Seyhan Şubesi Başkanı Yaşar Tekin, emeklilerin yüzde 70’inin asgari ücretin altında maaş aldığını, emeklilikte yaşa takılanların da ağır mağduriyeti olduğunu bu nedenle çalıştayı heyecanla beklediklerini söyledi. Tekin, “Emeklilerin sorunlarının hak temelli ve kapsayıcı bir anlayışla çözüme kavuşması gerekiyor” dedi.
Adana Yaşlılarla Dayanışma Derneği’nden Dr. Neşe Kayrın da çalıştaya ilişkin şu bilgileri paylaştı, “İlimizde yaşayan emekliler bu sorunları ve yoksulluğu hak etmiyor. Çalışmalarımız sonucunda Kent Konseyinin de desteğiyle çok ciddi boyutta olan yaşlı emeklilerin sorunlarına sürdürülebilir çözümler üretileceğine ve bu çalıştayın ilk adım olacağına inancımız tam”.
Adana Büyükşehir Belediyesi Kent Konseyi Başkanı Haşmet Biçer ise “Çalıştayda sağlık, ekonomi, gelir, barınma, eğitim ve kent olmak üzere birçok konuda emeklilerimizin sorunları konuşulacak” diye konuştu.
Milyonlarca emekli, temmuz ayında emekli aylıklarına yapılacak zammı bekliyor. TÜRK-İŞ mayıs ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına göre mayıs ayında 4 kişilik bir ailenin yoksulluk sınırı 19 bin 602 liraya yükseldi; açlık sınırı ise 6 bin 17 lira ile asgari ücretin üzerine çıktı. Asgari ücret 4 bin 253 lira iken bu ücretin altında aylık alan emekliler için enflasyon arttıkça yaşamak giderek zorlaşıyor.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.