GÜNCELMANŞET

İsmail Cengiz Söz Ailesinde…

Zaman dediğin ne çabuk geçiyor…

‘Kaşgarlı’ mahlası ile bildiğimiz İsmail Cengiz ile evvel-emirde Vatan Caddesi Beyaz Saray İşhanı zemin katta İsa Yusuf Alptekin beg’in sohbetlerine katılalı yarım asır mı olmuş?

Yoksa fazlası da m var?

Kimler kalmış o devirden?

İsmail Cengiz, Reha Ören, Erol Cihangir, Rasim Ekişoğlu,Mümin Daban vs vs…

Harman yeli vurmuş gibi savrulmuşuz Türk dünyasının dört bir yanına.

Kimimiz Batı Trakya’y,a Kimimiz Orta Asya’ya…

Kimimiz soluğu almışız Ortadoğunu’nun Çukurovası’nda…

Aradan geçmiş handiyse yarım asır…

“Hoş geldin” ve ” Tanrı biz bilan” diyoruz Kaşgarlı İsmail Cengiz’e…

Gayri bundan sonra Söz Ailesi’nin yazarları arasında.

Kendi kaleminden Kaşgarlı İsmail Cengiz’i takdim ederim:

“30 Ekim 1959 Konya Cihanbeyli’de doğan Cengiz,
Kaşgarlı bir ailenin evladı olup, Türk Cumhuriyetleri (özellikle Çin – Afganistan – Kırgızistan – Özbekistan – Kazakistan) konularında araştırma ve kitaplarıyla tanınan bir dava adamıdır. Yayınlanmış Türkistan, Gaziantep ve Bursa konulu 20’nin üzerinde kitap ve broşürü ile çeşitli gazete ve dergilerde neşredilen makale ve araştırma yazıları bulunmaktadır.
15 soydaş/göçmen derneklerinin bağlı olduğu Avrasya Türk Dernekleri
Federasyonu kurucu Genel Başkanlığı ve Sürgünde Doğu Türkistan Hükümeti sembolik başkanlık görevinde bulunan Cengiz; 8. Dünya İslam Konferansı, İstanbul Habitat-2 Zirvesi, İstanbul AGİT Zirvesi, Türk Devlet ve Toplulukları Kurultayları, Türk Cumhuriyetleri Bodrum Buluşması, BM Irak Seçimleri Gözlemcisi gibi uluslararası etkinliklere “delege ve gözlemci” sıfatıyla katılarak Türkistan Türklerini temsil etmiş, sorunlarını, onlara yönelik insan hakları ihlallerini dile getirmiştir.
1991-1995 yıllarında 5 yıl boyunca Türkistan Cumhuriyetleri’nde “danışman” olarak görev yapmış; latin alfabesi, eğitim kursları, uçuşların organizasyonu, soydaş öğrenci projesi, Demirel ve Özal’ın bölgeyi ziyaretleri, bölgedeki medyanın taranarak hergün haber, yorum ve analiz dosyasının Ankara ile paylaşılması ve benzeri birçok hususta hizmetleri olmuştur.

TRT-INT Televizyonu’nda “Türkiye ve Dünya” adlı programına danışmanlık yapmış olan Cengiz; 15 soydaş derneğin bağlı olduğu Avrasya Türk Dernekleri
Federasyonu Genel Başkanlığı ve Doğu Türkistan Milli Merkezi başkanlık görevini yürütmektedir.
Evli ve bir kız babasıdır. Özbek, Uygur vs Türk lehçelerine vakıf olup, orta derecede İngilizce anlamaktadır. Üniv. mezunudur.”

Hoş geldin, şerefyab eyledin sayın Cengiz.

“Tanrı biz bilan.”

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.