MANŞETSİYASET

İsrail Dostluk Grubu’nda CHP istifası

CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç Türkiye-İsrail Parlamentolararası Dostluk Grubu’nun CHP’li üyelerinin, ‘artık dostluğun anlamının kalmadığını gördüğü için’ istifa ettiğini bildirdi.

Koç, Parlamento’da gazetecilere yaptığı açıklamada ABD’nin bölgede hegemonya kurduğunu, Türkiye’nin de içinde bulunduğu bölgede bir katliam yaşandığını söyledi.

Türkiye’nin kendi kaderini kendisinin belirleyeceği bir dış politika izlemesi ve dik durması gerektiğini ifade eden Koç, hükümetin içeride ve dışarıda söylediğinin çelişmemesini istedi.

Koç, İsrail’in bölgede devlet terörü uyguladığını, orantısız güç kullandığını ve sivilleri katlettiğini belirterek, bunu onaylamanın mümkün olmadığını vurguladı. Koç, ”Türkiye’de, hiç kimsenin, bunu onaylayacak bir politikanın şubesi olmaması gerekir” dedi.

BM’yi de eleştiren Koç, BM’nin yaşanan süreci kınayacak bir karar noktasına dahi gelemediğini söyledi. 

Koç, TBMM’deki Türkiye-İsrail Dostluk Grubu’nun CHP’li üyelerinin, artık dostluğun anlamının kalmadığını gördüğü için gruptan istifa ettiğini bildirdi.

AKP kararı ‘saygı’yla karşıladı

AK Parti Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa, milletvekillerinin Türkiye-İsrail Dostluk Grubu’ndan istifalarını, ‘Türk toplumunun hassasiyet ve beklentilerine tercüme’ olarak değerlendirdi. 

TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Fatsa, milletvekillerinin hangi siyasi partiden olursa olsun aldıkları kararı saygıyla karşıladığını söyledi.

AK Parti grubunun, CHP grubu gibi konuyla ilgili bir karar almadığını kaydeden Fatsa, ”diğer partilerden arkadaşlarımız, hangi hassasiyet ve gerekçeyle bu dostluk grubundan ayrılmışlarsa, bizim partimizden gruba üye milletvekillerimiz de istifa ettiler. Milletvekili arkadaşlarımızın istifasını, Türk toplumunun hassasiyet ve beklentilerine tercüme olarak da değerlendiriyorum” diye konuştu. 

İsrail’in, Lübnan ve Filistin’de orantısız güç kullanmasının yanlışlığına işaret eden Fatsa, yaşanan dramın sona ermesi için hükümetin elinden geleni yaptığını, Türkiye’nin üzerine düşeni aktif olarak yerine getirdiğini ve getireceğini vurguladı.

KOBİDER’den toplu istifa çağrısı

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Genel Başkanı Nurettin Özgenç, Filistin ve Lübnan’da İsrail’in yapmış olduğu katliamlar karşısında TBMM’de bulunan Türk-İsrail Dostluk Grubu üyelerine toplu istifa çağrısında bulundu.

Özgenç, ”TBMM’deki sayın milletvekillerini, İsrail’in zulmü, katliamı karşısında gruptan topluca istifaya davet ediyoruz. İsrail’in dostluğunu kazanayım derken milletimizin dostluğunu kaybetmeyiniz. Aynı şekilde konulara hassasiyetiyle, duygusallığıyla tanıdığımız Meclis Başkanı Sayın Bülent Arınç Bey’e de sormak isteriz. Başkanlığını yaptığınız Meclis’te en büyük dostluk grubunun Türkiye-İsrail Dostluk Grubu olması sizin açınızdan rahatsızlık kaynağı teşkil etmemekte midir? Bu konuda en azından milletvekillerine bir çağrıda bulunmayı ve işgalci, katliamcı İsrail ile dostluk kavramının yan yana zikredildiği bu oluşuma son vermek için çalışma başlatılmasını bekliyoruz” dedi.

Ortadoğu krizi

İsrail, 12 temmuzda 2 askerinin Hizbullah tarafından kaçırılmasının ardından Lübnan’a girmiş, saldırıların en kanlısını Kana’da yapmış, bombardımanda çoğu kadın ve çocuk 54 sivil ölmüştü.

İsrail’in Hizbullah operasyonu 22’nci gününe girerken, ölen Lübnanlıların sayısı 631’e, İsraillilerin sayısı ise 54’e yükseldi.

kaynak: CNN haber

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!