MANŞETSENDİKA HABERLERİ

İşten atılan British American Tobacco (BAT) İşçileri Mücadeleye Devam Ediyor

Samsun’da 18 Ağustos’tan bu yana devam eden bir direnişin, bir hak arama mücadelesinin sesi yankılanıyor.

TEKEL’in özelleştirilmesinin ardından British American Tobbaco’ya devredilen Ballıca sigara fabrikasında, 9 işçi sendikal mücadelede aktif olarak yer almaları ve çalışma koşullarının insanileştirilmesi talebiyle başlattıkları mücadelenin ardından ‘performans yetersizliği’ bahanesiyle işten çıkarılmıştı.

İşten çıkarıldıkları gün direnişe geçerek “PE BAT İşçi Komitesi”ni kuran işçiler, yaklaşık bir aylık süre içerisinde bir çok kez eylem yaptılar. Özellikle işçilerin ailelerinin de katıldığı ve destek verdiği eylem kamuoyunda oldukça fazla ses getirdi. “Patron çocukları Amerika’da okusun diye işçi çocukları aç kalmayacak” sözüyle akıllarda yer edinen eylem, patrona güçlü bir mesaj verdi. 

Direnişlerinin birinci ayı dolmak üzere olan işçiler her gün fabrika önünde seslerini duyurmaya, vardiya giriş çıkışlarında mesai arkadaşlarına seslenmeye devam ediyorlar. Yalnızca mesai arkadaşlarına değil, yöre halkına da seslerini duyurmaya çalışan işçiler, fabrikanın bulunduğu ilçe meydanında da bir basın açıklaması gerçekleştirdi ve bildirilerini dağıttı. 

Hak arayan işçiye, ait olduğu sınıfın gaddarlığıyla acımasız yüzünü gösteren BAT patronuna en güzel cevabı örgütlenerek verdi işçiler. BAT işçilerinin örgütlülüğü direnişlerinin etki gücünü her geçen gün artırıyor. 11 Eylül’de, TKP’nin 102. Yaşında Ankara’da gerçekleştirdiği “2023 Yeniden” buluşmasına katılan işçiler, seslerini mücadele dostlarıyla buluşturdular. Örgütlenmenin birleştirici ve etkili gücünü hissettiren buluşmada işçiler, taleplerini kamuoyuyla bir kez daha paylaşmış oldular.
10 yıldır, 15 yıldır aynı iş yerinde çalışan işçilerin alın terine sahip çıkmak için başlattığı direnişin talepleri güncelliğini korumaya devam ediyor. PE BAT İşçi Komitesi tarafından açıklanan talepler şu şekilde:

“– İşten atılan işçiler derhal geri alınmalı, işten çıkarmalar son bulmalı, işten çıkarma listeleri yırtılıp atılmalıdır.

– Performans sistemi adı altında, işçileri baskı ve mobbinge maruz bırakan işçi düşmanı uygulama sonlandırılmalıdır.

– Maaşlarda ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik koşullar da gözetilerek, bizlerin insanca yaşayabilecekleri ve geçinebilecekleri düzenlemeler yapılmalıdır.” İşten atıldıktan sonra eylemlerini sürdüren işçilerin şirket yetkilileri ile görüşmeleri devam ediyor. İşçiler, belirledikleri talepleri şirket yetkililerine süreç boyunca iletti. İşçiler taleplerinin karşılanması için mücadelelerine kararlılıkla devam ediyorlar. 

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.