MANŞETTÜRK DÜNYASI

“Ne ABD Ne RUSYA Ne ÇİN herşey TÜRKLÜK için.”

Bakan Soylu, Uygurların sorunlarını dile getiren vekili Amerika’ya hizmet etmekle suçladı.

Milletvekili: “İktidar ülkemizdeki Uygur Türkleriyle yeterince ilgilenmemekte… Uygurlara Türk vatandaşlığı verilme konusunda ayrımcılık yapılmakta…”

Bakan: “Siz Türkiye’yi Amerika ile Çin arasında paspas yapmaya çalışan bir anlayışın metnini okudunuz”

Milletvekili İbrahim Halil Oral, TBMM’deki İçişleri Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, hükumetin Türkiye’ye gelen Uygur Türklerinin sorunlarıyla yeterince ilgilenmediğini dile getirdiği için Bakan Süleyman Soylu tarafından Amerika’ya hizmet etmekle suçlandı.

İYİ Parti Ankara Milletvekili İbrahim Halil Oral, 18 Kasım 2022 tarihinde BMM 2023 İçişleri Bakanlığı Plan ve Bütçe Komisyonunda hükumetin göç yönetimini bakımındaki yetersizlikleri hakkında konuşurken Türkiye’deki Uygur Türklerinin vatandaşlık sorunlarını dile getirdi.

https://www.uygurhaber.com/bakan-soylu-uygurlarin-sorunlarini-dile-getiren-milletvekilini-amerikaya-hizmet-etmekle-sucladi

UYGURLARIN VATANDAŞLIK ALMA KONUSUNDA AYRIMCILIK YAPILIYOR

Oral, ülkenin Uygurlara yeterince ilgilenmediği ve Uygurların Türk vatandaşlığı alma konusunda ayrımcılık yapıldığıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Saygıdeğer milletvekilleri, göç yönetemeyen bu iktidar Çin’deki soykırımdan kaçarak ülkemize gelen ya da ülkemizde oldukları için aileleri toplama kamplarına atılan Uygur Türkleriyle de yeterince ilgilenmemektedir. Soykırımdan, baskıdan kaçan Doğu Türkistanlı kardeşlerimizin arasına nifak sokacak işlerin altında da AK PARTİ iktidarı vardır. Uygur Türklerine verilecek vatandaşlıkları bir ya da birkaç dernekten alınan referanslar üzerinden gerçekleştirmek insanlığa ve devlet ciddiyetine yaraşır mı? Sayın Bakan, bir kesim dernekçinin evlerine kadar giderken diğerlerinin yüzüne kapıyı kapamaktadır.”

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.