KÜLTÜR SANATMANŞET

Turan Altuntaş anıldı…

“Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşmas”ı Seyhan Belediyesi’nin ev sahipliğinde 8-9Ekim 2021 günlerinde Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde başladı. İlk gün Kibele Ritim Grubu’nun dinletisiyle başlayan etkinlikler, “Arkasız, hırkasız”ların yazarı Turan Altuntaş’ın “Bütün Öyküleri” kitabının tanıtımıyla devam etti. Yaşarken yazdığı 7 öykü kitabının bir araya getirilmesiyle oluşturulan kitap dostlarına ve sanatseverlere tanıtıldı.

Kitap 447 sayfa ve 84 öyküden oluşuyor. “Emek-sermaye çelişkisine vurgu yapamayan öykünün de yazarının da ayaklarının yere basmadığı” savıyla yazdığı öykülerinden oluşan kitapları, ileride yapılabilecek bir akademik çalışmaya da konu olabilmesi açısından zamandizinsel sıraya konarak hazırlanmış. Kitapta içinde olan kitapların kapakları paylaşılmış ve sonunda da Altuntaş’ın kullandığı yerel sözcüklerden oluşan “Küçürek Sözlük” bulunuyor.

Etkinlikte Ali Ozanemre, Ecdet Güvel, Duran Aydın, İsa Kayadan ve Zafer Doruk Altuntaş’ın öykü anlayışı, öğretmen mücadelesindeki yerini ve anılarını paylaştılar. Etkinliğin son bölümünde de Ali Kürşat Gülnerman, Bekir İnce ve Mehmet Taşar’da öykülerini anlattılar. Etkinlikte doğaçlama gelişen ve 14 Aralık 2005 günü yitirdiğimiz Turan Altuntaş’a aynı gün yazdığı “Turan Abi” şiirini seslendiren Kemalist İlahiyatçı Mehmet Göl’ün duygusal şiiriyle konuklar kendinden geçti.

Atatürkçü Düşünce Derneği Aodana ube Bakanı İsa Kayadan Turan Altunta hakkındaki duygu ve düüncelerini anlattı

Etkinlik, her yıl 5 ilçe ve 5 kent merkezinde yapılan “Uluslararası Akdeniz Kentleri Kültür ve Sanat Buluşması” içinde yer aldı. İki gün süren etkinliklerde açılış konuşmalarının ardından Turan Altuntaş’ın video kaydı gösterildi. İlerleyen saatlerde de Yaşam Sanat Dergisi şairleri şiirlerini sundular. Ve gün Özgür/Rüya ikilisinin vereceği dinletiyle sona erdi

Etkinliğin ikinci günüyse, Artika Sanat Merkezi’nin öğrencilerinden oluşan bir dinletiyle başladı. Aynı gün saat:16.00’dan sonra Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde bir tiyatro oyunu sahnelendi. Ardından fotoğraf sanatı, dil devrimi, oyun yazarlığı gibi konularda söyleşiler gerçekleşti. Söyleşiler sonrası Tersakan Sanat Şiir Grubu şairleri ve Tersakan Müzik Grubu da bir dinletiyle tüm etkinliklere damgalarını vurdular.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!