MANŞETTÜRK DÜNYASI

Ya Suriye’de 3.5 milyon Türkmen olduğunu bilmiyorlar ya bizi Türk saymıyorlar!

Söz Tv’nin Canlı yayın konuklarından biri geçtiğimiz günlerde Suriye Türkmenleri Yardımlaşma Derneği Adana Şube Başkanı Cafer Türkmen oldu.
Suriye Türkmenleri kanaat önderlerinden Ahmet Hatip ile programa katılan Cafer Türkmen Suriye Türkmenlerinin Türkiye’de yeterince ilgi görmediğini anlattı.
Suriye’de 3.5 milyon civarında Türk olduğunu hatırlatan Cafer Türkmen yaşanılan iç savaş nedeniyle Suriye Türkmenlerinin büyük bir kısmının Türkiye’ye göç etmek zorunda olduğunu hatırlattı.

Türkiye Cumhuriyet Devleti’nin ilgisinden dolayı hoşnut olduklarını belirten Türkmen bazı idareciler Suriye’de Türk olduğunu bile bilmiyorlar. Bazı resmi makamlar biz Türkçe konuşunca şaşırıp “Nasıl olup da Türkçe konuştuğumuzu” soruyorlar. İşte bizler de asıl buna şaşırıyoruz.” dedi.

Suriye Türkmenlrinin geneli çadırlarda yaşıyorlar

Söz ’ün özü programını düzenleyen Reha Ören sunum açıklamasında Suriye Türkmenlerinin tarihine değindi. İlk Türkmen beyliğinin Suriye’de 1094 yılında kurulduğunu hatırlatan Reha Ören, Sultan Tutuş döneminden sonra Böri yani Kurt hanedanlığının bölgede etkin olduğunu söyledi. Sultan Tutuş döneminde Suriye Türkmen beyliğinin geniş bir sahaya yayıldığını bu sahanın bu günkü Ürdün ve Lübnan’ı bile kapsamış olduğunu hatırlatarak, “ Suriye Türkmenlerinin yeterince bilinmemiş olması Suriye’deki soydaşlarımızın suçu değildir. Bu tamamen ulusal kültür meselesidir” dedi.

Adn’da ayaşamakta olan bir Suriyeli Türk ailesinin evinden bir köşe…

“Kürtler ve Araplar ve
diğerleri
Kadar yardım alamıyoruz”

Suriye Türkmenleri Yardımlaşma ve Dayanışma derneği Adana Şube Başkanı Cafer Türkmen” Suriye göçmenleri arasında Kürtler, Araplar, Ermeniler de var. Biz bunların ayrımcılığı davası gütmüyoruz. Ama maalesef onlar güdüyorlar. Burada, Türkiye’de her grup kendi arasında dayanışma ve sahiplenme yaşıyor. Bizler de buna gayret gösteriyoruz. Ancak ne yazık ki diğerleri kadar başarılı olamıyoruz. Çünkü Türkiye’de yaşamakta olan gruplar onlara sahip çıkıyor. Bugün Türkiye’de Suriyeli denilince nedense genellikle Araplar ve Kürtler geliyor, akla Türklerin, Türkmenlerin gelmemesi de bizi üzüyor” dedi.

Bir Türkmen balası Dünya Türkmen

Türkiye’de yaşamakta olan Türkmenlerin zaten uzun yıllar boyunca Baas zulmü çektiklerini ve bu yüzden genellikle fakir düştüklerine dikkat çeken Türkmen, Adana’da yaşamakta olan Türkmenler de genel olarak ekonomik durumları kötü olan insanlar. Bu yüzden diğerlerinden daha çok yardıma muhtaçlar” dedi. Türkmenlerin hiç de iç açıcı bir şekilde yaşamadığını belirten Cafer Türken bu amaçla Suriyeli Türkmenler Derneği’ni kurduklarını belirterek Suriye Türkmenlerine destek vermek isteyenlerin doğrudan dernek ile temasa geçmeleri gerektiğini belirterek, “Üzülerek söylüyorum ki bu konuda da bazı sahtekârlar türedi. Türkmen’e yardım adı altında birtakım kişilerin bağış, giysi, kitap vesaire topladıklarını duyuyoruz. Bunu engelleyebilmek için de doğrudan ve resmi bir şekilde bizim ile temasa geçilmesinde fayda vardır.” dedi.Yardımda bulunmak isteyenlerin Adana Yüreğir Yenidoğan Mahallesi 2192 sokak no 14 /1 adresindeki dernek merkezine başvur malarını v yardm karşılığında mutlaka makbuz almaları gerektiğini belirten Türkmen Adana’da yaşamakta olan gerek Suriye Türkmenlerinin ve gerekse yardımda bulunmak isteyen vatandaşların 05319523864 numaralı telefondan kendisine ulaşmaları gerektiğini belirtti.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.