ÖNEMLİ DOSYALAR

ATATÜRK’ÜN YASAKLANAN TARİH KİTAPLARI

Kemalist eğitimin tarih dersleri kitap serisi

Resimde gördüğünüz kitaplar bizzat Mustafa Kemal Atatürk ün direktifiyle yazılmış tarih kitaplarıdır. Ve bu kitaplar 1931 yılından 1949 yılına kadar ortaöğrenimde ders kitabı olarak okutulmuştur.

Bu kitaplarda bulunan haritalar, Atatürk tarafından çizilmiştir ve kitaplarda Türk uygarlığının ne kadar eski ve köklü olduğu anlatılmaktadır.

Bu kitaplarda Anadoluda Türklerin tarihinin Malazgirt savaşından çok eski olduğu anlatılmış, Sümer ve Asur medeniyetlerine ait bulunan tabletlerde Anadolu da Ermeniler’den çok önce Türklerin olduğu Turukki ve Turki uygarlıklarının varlığını, Sümerlerin dilinin eklemeli Türkçe olduğunu öğreniyoruz.

Bu kitapların yürürlükten kaldırılmasına yol açan anlaşma (yani Atatürk’ün Türk Milliyetçiliği fikir sistemini yok etmeyi planlayan bir anlaşma) olan ve ABD ile 27 Aralık 1949 tarihinde imzalanan ‘FULBRİGHT’ anlaşmasıdır.

   Anlaşma sonrasında kurulan ve Fulbright komisyonu 8 üyeden oluşmaktadır ve komisyon üyelerinin yarısı yani 4 kişi amerikalıdır. Yapılan herhangi bir oylamada anlaşma sağlanamaz ise ABD büyükelçiliği oy kullanacaktır!

O tarihte maruz kaldığımız tehlikenin boyutuna bakarmısınız!

Dönemin Kültür ve Eğitim Bakanı Banguoğlu, Başbakanı, Günaltay,
Cumhurbaşkanı ise İnönü’ydü.
Bu 3 devlet adamı ile ilgili yorum yapmayalım ama Truman Doktrini gereği Milli Tarih öğrenmemizi engellediler, Atatürk’ün 10 yıllık emeği de heba edildi.

Bu kitaplar yakın zamanda Kaynak Yayınları’ndan 4 cilt olarak çıktı ama fiyatı herkesin alamayacağı şekilde belirlenmiş olduğundan, PDF için link ekliyorum; https://yadi.sk/d/b0ogZtNoNlarVg

 

kaynak: turkishnews

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!