MANŞETÖNEMLİ DOSYALAR

Dersim İsyanı ve Dersimli Kılıçdaroğlu / Adnan Pelvanlar

İlk soyadı Karabulut olan Kılıçdaroğlu’nun ailesi (bugün Tunceli olan) Dersim’lidir.
1895 senesinde Dersim nüfusu; 15.460 Sünni Türk, 27.830 Kızılbaş Türk, 12.000 Kürt ve 8.170 Ermeni’den oluşmaktaydı.…
Ermenilerin Kaleminden Kürtleşen Ermeniler- Esther- Thomas Mugerditchian- 1919 Kahire- Çeviren: Kaya Ataberk- Tarih&Kuram Yayınları’nın kitabında Ermeni “Thomas Mugerditchian, Dersim bölgesini ve aşiretlerini toplu olarak ele alır. Dersim’in eski Ermeniliğin dini merkezi olduğunu, bu kadar çok kilise ve manastırın bulunmasının anlamının da bu olduğunu belirtir. Bunlardan on tanesini saymanın yeterli olacağını söyler. Saydığı manastırlar arasında Aziz Krikor (veya Gregor) Lusaroviç adına yapılan manastırdır. Gregor, Ermenilerin Hıristiyanlığa geçmesini sağlayan kişidir, mezarı Dersim’dedir der…!
Thomas Mugerditchian, Dersim Kürt aşiretlerinin aslında Terçan adlı bir Ermeni aşiretinden olduklarını söylemekte ve onları dost olarak görmektedir. Ayrıca, en ünlü Dersim Kürt aşiret reislerinin ellerinde bulunan Ermeni Krallığının taçlı ipek bayraklarını öpüp, onlara sarıldıklarını gördüğünü yazmıştır.

Thomas Mugerditchian, gelecekte Bagratuni hanedanını yeniden başlatarak bir Ermeni Krallığı kurma azmindeki ünlü Dersim Kürt Aşiret reisinin Seyit Rıza olduğuna vurgu yapar.
Seyit Rıza, idam edildiğinde 74 yaşındadır. Bu yaşa kadar gelmiş varlıklı hem de seyitlik iddiasındaki bu adamın sünnetsiz olması Ermeni olduğu iddiasını güçlendirmiştir.
Hranuş Kharatyan “Müslümanlaştırılmış Ermeniler” kitabında şunları yazmaktadır: “Biz, Dersim’i Kürtlere, Zazalara değil sonuna kadar Ermenilerin dostu ve kutsal mekanların koruyuculuğunu üstlenmiş Kureyşanlılar, Haydaranlılar, Abasanlılar, Der Ovanlılar, Mamigonlular gibi iyi niyetli aşiretlere sunuyoruz. Bilindiği gibi Kureyşan Aşireti Kılıçdaroğlu’nun aşiretidir.
Osmanlının bile Tımar sistemine dahil edemediği Dersim aşiret reislerinin işi, 1860’lardan beri eşkıyalık ile bölgeden geçen kervanları, basmak ve soymaktı. Ailesi Erzincan- Kemaliye/Eğin’li olanlar, Dersimli aşiretlerin bu baskınlarını, soygunlarını büyüklerinden dinlemişlerdir.
1936’da Dersim olan şehrin adı Tunceli olarak değiştirildi. Yol, köprü, karakol, okul inşaatları hız kazanırken Seyit Rıza gibi halkın sırtından ve soygunlarla geçinen aşiret reisleri Devlet görevlilerine zorluklar çıkarmaya başladılar. Bölgeyi Türkiye Cumhuriyeti’ne teslim etmeyeceklerini gerekirse kan döküleceğini söylüyorlardı. Çok geçmeden Fırat nehri üzerindeki Dersim’e giriş kapısı sayılan Şeytan Köprüsü yolunda görev yapan Asteğmen İsmail Hakkı Bey ve emrindeki 33 asker, Seyit Rıza tarafından şehit edildi.
Seyit Rıza ve diğer aşiret reislerinin kullandıkları silahlar, Suriye’yi işgal altında tutan Fransızların gönderdiği bombalar, makineli tüfeklerdi.

Başbakan İsmet İnönü’nün talimatıyla Vali Abdullah Alpdoğan Paşa askeri harekata başlarken, Türkiye’nin ilk kadın pilotu Sabiha Gökçen de hava harekatını başlattı. Sonunda Dersim isyanı 1938’de bastırıldı.
Dersim İsyanının bastırılması sırasında Ermeni Yemuş Hanımın oğlu Kılıçdaroğlu’nun Kureyşan Aşiretinden ölenler de olmuştur. Bu nedenle Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ne kin duymakta Sözde Ermeni Soykırımı Davasına sahip çıkmaktadır.

Kılıçdaroğlu, 1992 yılında CHP Milletvekili Tuncelili Mehmet Moğultay’ın aracılığıyla SSK Genel Müdürlüğüne getirilmiştir. Kılıçdaroğlu, 1992’den 1998’e kadar Karabulut soyadını taşıyan 39 kişiyi, ayrıca annesi ve eşinin yeğenlerinden Düzgün ve Gündüz soyadlı 39 kişiyi SSK’nın çeşitli birimlerine yerleştirdi. SSK’nın kadrolarına bakıldığında Karabulut, Düzgün ve Gündüz soyadlı kişiler görülecektir.
İzmir Karşıyaka Belediyesi’nin bir önceki başkanı Hüseyin Mutlu AKPINAR ve şimdi görevde olan Cemil Tugay, Ankara CHP’li Çankaya Bld. Bşk. aslen Tuncelilidirler. İzmir- Karşıyaka Belediyesinde çalışanların çoğunluğunun da Tunceli kökenli olduğu herkesçe bilinmektedir.

Kılıçdaroğlu, 2011 yılında CHP Genel Başkanı olduğunda şu çıkışları yapmaya başladı: “CHP artık 1930’ların partisi değildir.”, “Ermenilerle de görüşeceğiz.”, “Yerel Yönetimlere özerklik getireceğim.” “Kürt sorununu Mecliste çözeceğim…” Kılıçdaroğlu, Kürt sorununu Mecliste çözeceğim derken PKK’nın terör sorununu dile getirmeyip Ermenilerin katlettiği Kürtleri yanına çekmeye çalışmaktadır!
Nisan 1915’te Ermeniler, Van (ve diğer bölgelerdeki) isyanlarında Türkleri ve Kürtleri katletmişlerdir. Vanlı olan insanlarımız Ermenilerin bu vahşetini büyüklerinden dinlemişlerdir.
Karabulut/Kılıçdaroğlu, Dersim isyanının bastırılması sırasında Türk Devletine karşı isyana kalkışmış aşiretlerden Kureyşan aşiretindendir.

Kılıçdaroğlu ailesinin Kureyşan aşireti: 10 kabiledir, reisleri casus İbrahim’dir, bu İbrahim her türlü kötülüğü yapacak karakterdedir. Seyit Rıza’nın dostu ve müttefikidir. Kendilerini Horasan’dan gelme Kureyşan aşiretiyiz diyerek Peygamber sülalesinden geldiklerini iddia ederler!
İsyan bastırıldıktan sonra Kureyşan aşiretinden 19 aile, Tekirdağ’ın Saray ilçesine sürülmüştür. Diğer aşiretlerden de bazı aileler Anadolu ve Trakya’nın değişik ilçelerine sürülmüşlerdir.
1970’lerden itibaren Askerlerimizi, Jandarmamızı hedef almış TİKKO, DHKP-C ve MLKP gibi örgüt elemanlarının Dersimli Ermeni oldukları saptanmıştır.
Türkiye Cumhuriyeti’ne kin ve öfke besleyen Kılıçdaroğlu’nun bugüne kadar “Mustafa Kemal Atatürk” dediğini duymamışsınızdır. Sözde Ermeni Soykırım davasına sahip çıkan Kılıçdaroğlu, Almanya’daki girişimleriyle Alman Parlamentosunun Sözde Ermeni Soykırımını tanıma kararı almasına önayak olmuştur.

Türkiye Cumhuriyeti düşmanı Karabulut/Kılıçdaroğlu’nu, ABD Emperyalizmi de keşfetmiş ve ABD’nin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı düşürerek yerine Kılıçdaroğlu’nu getirme planını nasıl gerçekleştirdiğini Emekli Büyükelçimiz ve CHP eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen açıklamıştır. Onur Öymen’den tarihi açıklamalar: https://www.youtube.com/watch?v=R3yx5JTRRic
Erdoğan’dan kurtulmak için Kılıçdaroğlu’na oy vermek zorundayız tuzağına düşmeyin…
Kılıçdaroğlu’nun Türkiye üzerindeki hain emelleri açıktır. Kılıçdaroğlu cumhurbaşkanı olursa yapacakları nedeniyle Türkiye’de iç savaş çıkması kaçınılmaz olacaktır.

Kaynaklar:
1-Devletin Dersim Arşivi- Serap Yeşiltuna- Başkent Üniv. Öğr. Görevlisi- İleri Yayınları- 2012
2-Dersim- Jandarma Genel Komutanlığı’nın raporu- Kaynak Yayınları- 1998
3-Dersim Ermenisi Yemuş Hanımın Oğlu Çarkçı Kemal- Süleyman Yeşilyurt- 2011- Yıldız Yayıncılık
4-Ermenilerin Kaleminden Kürtleşen Ermeniler- Esther ve Thomas Mugerditchian- Çeviren; Kaya Ataberk- Tarih ve Kuram Yayınevi-2015- 5. Baskı
5-Emperyalizmin Oyuncağı Ermeni Sorunu- Gürbüz Evren- Karınca Yayınevi- 2009

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.