Orta KuşakSOSYAL YAŞAM

İzol Baklava ve Börek Adana’da doğdu tüm Türkiye’ye yayıldı

1976 yılından bu yana hizmet veren İzol Baklava ve Börek senelerin verdiği tecrübe ile müşterilerine hep en iyi hizmet, lezzet ve kalite sunarak Türkiye’de marka oldu. İzol Baklava ve Börek, aylık 100 bin tepsi baklava ve böreği üreterek geleneksel lezzet şölenini Adana’dan Türkiye’ye taşıyarak ülkenin dört bir yanına bayilikler verdi.

EN BÜYÜK HEDEFİMİZ DÜNYA MARKASI OLMAK

İzol Baklava ve Börek işletmecisi Mehmet İzol, 1990 yılında firmanın başına geçerek böreğin sadece peynirli ve kıymalından olmadığını kanıtlayarak, 25 çeşit börek sunumuyla müşterilerine lezzet şöleni yaşattı. Mehmet İzol, “İzol Baklava ve Börek Avrupa ve Arap ülkelerine franchise vermeye başladık. En büyük hedefimiz bir dünya markası olmaktır” dedi.

İzol Baklava ve Börek işletmecisi Mehmet İzol ile bir araya gelerek, firmaları hakkında bilgiler aldık. Bir marka olan ve bu eşsiz lezzetlerin sırlarını konuştuğumuz İzol Baklava ve Börek firması işletmecisi Mehmet İzol şu açıklamalara yer verdi:

TÜRKİYE’DE MARKA HALİNE GELDİK

“1976 yılından bu yana hizmet vermekteyiz. İlk önce Yüreğir bölgesinde, daha sonra Bossa 1 fabrikası önünde tabloda satış yapıldı. Kozan çarşısında tezgahta, sonra da büyüksaat ve en son Saydam Caddesi’nde hizmet vermeye devam ediyoruz. 45 senelik bir firma, senelerin verdiği tecrübe ile müşterilerine hep en iyi hizmet, lezzet ve kalite olarak Türkiye’de marka haline geldi.

AVRUPA VE ARAP ÜLKELERİNE FRANCHİSE VERİYORUZ

İzol Baklava ve Börek önce Adana’da nam yaptı, sonra Türkiye’ye dağıldı. Şimdi ise Avrupa ve Arap ülkelerine franchise vermeye başladık. Hedefimiz İzol Baklava ve Böreği bir dünya markası yapmak.

1990’lı yılların başında firmanın başına geldim. Börek denilince akla ilk gelen peynirli ve kıymalı börekti. Ama sadece iki çeşitle böreğin olmayacağını farkına vardım. Patlıcanlı, et soteli, krema mantarlı, pastırmalı, pizzalı, patatesli, ıspanaklı, garnitürlü, salam – sosisli, sucuklu şeklinde tam 25 tane börek çeşidini hizmete sunduk.

3 BÖLGEDE ÖZEL PEYNİR YAPTIYORUZ

Firmamız halen Ar-ge çalışmalarına devam ediyor. Böreklerimiz tamamen yöreseldir. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığından onaylı organik ürünleri kullanıyoruz. Böreğimizi diğer börekçilerden ayıran en önemli özelliğimiz, hamurumuz çok ince ve kullandığımız peynir çok özeldir. 3 bölgede peynirlerimizi özel yaptırıyoruz. İç Anadolu bölgesi, Trakya ve doğunun peynirlerinden kullanıyoruz. Tereyağımızı Urfa’dan alıyoruz, bahar ayında yapılıyor hayvanların tam otlanma zamanında sağılan sütlerle olunca lezzeti ayrı oluyor. İki çeşit tereyağı kullanıyoruz.

ÖNCE ADANA SONRA İSTANBUL

Yılların tecrübesiyle artık efsane olan böreklerimizin destansı lezzeti şimdi artık herkesin dilinde. Gaziantep’ten, tatlının kalbinden gelen lezzetimizi önce Adana’ya, sonra İstanbul’a ve artık tüm dünyaya ulaştırmak, bizler için çok heyecan verici… Adana’da Saydam caddesinde dillere pelesenk olmuş böreklerimizi şimdi modern konseptimizi güler yüzlü servisimiz ve dillere destan böreklerimizle birleştirdik ve İstanbul’da börek severlere sunduk.”


Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!