SENDİKA HABERLERİ

DİSK’E BAĞLI TELATEKS

Tekstil İşçileri Sendikası’nın örgütlü olduğu Telateks işletmesinde taraflar arasında anlaşma sağlandı. Anlaşılan sözleşmeyle ücret ve sosyal yardımlarda önemli artışlar meydana geldi. ILO 190 (işyerinde şiddet ve tacizin önlenmesi sözleşmesi) ise ilk kez söz konusu toplu iş sözleşmesinde hayata geçirildi.

2022 ile 2025 yılları arasında dönem için yapılan ve uzun süren bir müzakere sürecinin sonunda, son olarak 19 Ocak 2022 tarihinde bir araya gelen taraflar sözleşmenin tümü üzerinde anlaştılar. Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Kazım Doğan ve işyeri temsilcilerinin katıldığı toplantıda, bir süredir görüşülmekte olan ücret, erzak ve aile yardımı maddeleri üzerinde ortaklığa varıldı. Sözleşmenin imzalanmasından sonra Genel Başkan Doğan, Telateks Genel Müdürü Ergenç İneler ve Telateks Manisa sendika baştemsilcisi Sabahattin Çiçek sendika üyelerine hitap etti.

DOĞAN;NET 2 BİN TL SEYYANEN ZAM

Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Kazım Doğan Toplu iş sözleşmesiyle yılda 120 günlük ücretleri tutarında ikramiye uygulanan işyerinde, bazı yeni maddelerle üyelerin gelirlerinde önemli oranda iyileştirme sağlandı. Sözleşmenin başlangıç dönemi Şubat ayına çekildi. Bu şekilde ücret artışlarının asgari ücret artışlarından sonra uygulanması yoluna gidildi. Geçiş dönemi nedeniyle tüm üyelere net 2.000 TL seyyanen ödeme yapılması kararlaştırıldı.

Üyelerin yüzde 93’nün saat ücretleri Şubat 2022 itibariyle yüzde 90’a ulaşan bir oranla artırıldı. Bu şekilde en düşük ücret yürürlükteki asgari ücretin yüzde 40 üzerine çıkarılmış oldu.

TOPRAK; SOSYAL YARIMLARDA BÜYÜK ARTIŞ

Disk Tekstil sendikası geçmiş dönem genel başkan yardımcısı Nuri Toprak ise  şöyle konuştu sendikamız  her zaman her koşulda işçilerimizin, emekçilerimizin  yanındadır işte bizde  bu toplu sözleşmede bunu kanıtladık  ve tüm emekçi kardeşlerimizi DİSK Tekstil sendikası altında birleşmeye davet ediyorum dedi ve yaptığımız sözleşmeye göre  Telateks işletmelerinde tüm çalışanlara şubat ayı itibarıyla ve geçiş nedeniyle  2 bin TL seyyanen zam ile birlikte ve sosyal yardımlarda yapılan artışlar hakkında bilgiler verdi Aile yardımının  önemli oranda artırılarak birinci yıl için brüt 2.850 TL’ye, Eğitim yardımı ise her çocuk için ilk öğretimde brüt 350 TL, orta öğretimde brüt 460 ve yüksek öğretimde ise brüt 560 TL’ye, Doğum yardımı brüt 550 TL ve evlenme yardımı ise brüt 1.200 TL’ye çıkarıldığını ve . Sözleşmeye bu yıl eklenen ve izleyen yıllarda ücret artışı oranında artırılması kararlaştırılan maddeler ile üyelere Çalıştıkları her yıl için brüt 30 TL kıdem zammı, Net 2.000 TL erzak yardımı, Net 250 TL ayakkabı yardımı ile yeni gelir desteği sağlandığını belirtti.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.