SENDİKA HABERLERİ

FETOCU ARIYOR İSENİZ AKP’NİN KAPISINI ARALAYIN!

Eğıitim-Sen Adana şubesi milli eitim bakanlığındaki FETÖ operasyonlarıyla ilgili yazılı bir açıklamada bulundu. 

Adana Şube Başkanı Ahmet karagöz imzasıyla yapılan açıklama şöyle oldu:

1995 yılında kurulan Eğitim Sen; TÖS ve TÖBDER geleneğinden gelen emek ve demokrasi mücadelesini eşgüdüm içerisinde yürüten bir emek örgütüdür. Darbelere ve darbecilere karşı tutumumuz nettir. Darbelerin; ölüm, kan ve gözyaşı olduğunu, darbelerin; hukuksuzluk, adaletsizlik, vicdansızlık ve ahlaksızlık olduğunu, darbelerin; toplumu ayrıştıran, ötekileştiren ve düşmanlaştıran girişimler olduğunu, iliklerine kadar yaşayan bir örgüt olarak 15 Temmuz darbe girişimini âmâsız, fakatsız kınadığımızı, lanetlediğimizi her platformda gündeme getirme konusunda en ufak bir tereddüt yaşamadık.

AKP; devletin tüm olanaklarını 2002 yılında yani iktidara geldiği ilk günden itibaren 2013 yılına kadarFetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) peşkeş çektiği tüm çıplaklığı ile ortada iken, bu gün Eğitim Sen üyelerinin bu örgütle ilişkilendirilmesi AKP’nin tekrardan “KANDIRILDIK.”  “Allah bizleri afetsin” diyecekleri konusunda en ufak bir şüphemiz yoktur.

15 Temmuz darbe girişiminden bu yana 100 binlerce kamu çalışanı önce açığa alındı daha sonra büyük bir çoğunluğu ihraç edildi. Darbe ile ilişkileri somutlaştırılıp görevden alınanlara evet diyoruz. Ancak 12 Eylül 1980 darbesinde cuntacıların “bir sağdan, bir soldan” diyerek onlarca gencimizi idam ettikleri gibi bu günde benzer bir sürecin yaşandığını görüyoruz.

 AKP; Bilimsel, laik ve anadilinden eğitim ilkemizden, iş güvencemizden ve toplumsal barıştan asla vaz geçmeyeceğimizi artık bilmelidir.

 Ülkeyi yönetenler oy kaygısı taşımadan suçluyu suçsuzu ayırt edecek bir mekanizmayı yaratmak zorundadır. Yoksa devlet bugün olduğu gibi kendi eliyle binlerce masum yurttaşını mağdur etmiş olur.

13 Ekim 2016 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı cemaat soruşturmaları kapsamında 2800 öğretmeni açığa aldı. MİT'ten gelen Bylock listesine göre açığa alındığı iddia edilen öğretmenlerin isim listeleri aynı gün İl Milli Eğitim Müdürlüklerine gönderilerek listelerde adı geçen öğretmenlere tebliğ edilerek, öğretmenler açığa alınmışlardır. 13 Ekim 2016 tarihinde illere gönderilen 2400 kişilik liste ile birlikte, FETÖ’den hakkında işlem yapılan öğretmen sayısı ise 40 bini aşmıştır.

Bakanlık Makamının 11/10/2016 tarihli ve 73860670-20-E.11135018 sayılı oluru ile 81 İlin Valiliklerine gönderilen yazıda; “MEB personelinden Türkiye Cumhuriyeti Devleti içerisinde yapılanan ve Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunan Fethullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına üyeliği mensubiyeti veya iltisakı yahut bu yapı ile irtibatı olduğu düşünülmekte olan, görevleri başında kalmalarında sakınca olduğu değerlendirilen ekli listede adı soyadı, T.C. Kimlik numarası ve unvanı belirtilenler Bakanlık oluru ve 657 sayılı Kanunun 137 nci maddesi gereğince görevlerinden uzaklaştırılmıştır. Adı geçen personele tebligat işlemlerinin acilen yapılması hususunda gereğini rica ederim.”  İbareli yazı ile Seyhan, Kozan, Çukurova, Yüreğir, Karaisalı, Sarıçam, Ceyhan, Yumurtalık, İmamoğlu ve Feke İlçelerinde çalışan çok sayıda öğretmenin açığa alındığını biliyoruz.

Öğretmen olarak atandıkları gün itibariyle sendikamız üyesi olan, emek ve demokrasi mücadelemizin öznesi haline gelmiş Ali YERGÖK, Ramazan GÜLBAŞ, Halil İbrahim KUŞÇU ve Fatma KURT arkadaşlarımızın yıllardır mücadele ettiği FETÖ ile ilişkilendirilerek açığa alınması eşyanın tabiatına aykırıdır. Arkadaşlarımızın açığa alınması FETÖ ile mücadele değil “cadı avıdır.”

Dün ve daha önceki günlerde açığa alınan ve ihraç edilen üyelerimizin yanında olduğumuzu ve görevlerine iade edilinceye kadar dayanışma içerisinde olacağımızı, hukuksal mücadelemizin yanında fiili meşru mücadele hattını kullanacağımızın bilinmesini isteriz.

Bir daha altını çizerek söylüyoruz kurulduğu tarihten itibaren darbelere karşı tutumu ve duruşu net olan Eğitim Sen üye ve yöneticilerinin bu süreçte açığa alınması ve ihraç edilmesi “Kurunun yanında yaşında yandığı” değil toplumsal muhalefeti örgütleyen Eğitim Sen’e yönelik açık bir saldırı olarak görmekteyiz.

Ahmet KARAGÖZ

Eğitim Sen Adana Şube Başkanı

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!