SENDİKA HABERLERİ

Topalhan Kamuda Açığa Almalar, Memurların Psikolojisini Bozdu

Türk Büro Sen Adana Şube Başkanı Turhan  Topalhan , 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi sonrası, kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ terör örgütü ile bağlantısı olduğu tespit edilen memurlara görevden el çektirildiğini, bu süreçte memurların yıllık izinleri iptal edildiğini, izinde olanların göreve çağrıldığını belirterek, “Kamuda yaşanan görevden çektirilmelerle birlikte, yıllık izinlerinde iptal edilmesi memurların psikolojisini tamamen bozmuştur. dedi.
Türk Büro Sen Adana Şube Başkanı Turhan  Topalhan  yaptığı açıklamada Bilindiği üzere 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi sonrası, kamu kurum ve kuruluşlarında FETÖ terör örgütü ile bağlantısı olduğu tespit edilen memurlar görevden el çektirilmektedir diyerek 
Bu süreçte 18 Temmuz 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Başbakanlık Genelgesiyle, “memurların yıllık izinleri iptal edilmiş, izinde olanların göreve dönmeleri” gerektiği belirtilmişti.Kamuda yaşanan görevden çektirilmelerle birlikte, yıllık izinlerinde iptal edilmesi memurların psikolojisini tamamen bozmuştur. Yıllık izinlerin kaldırılması memurlar üzerinde FETÖ ile ilgili olsun ya da olmasın, “sıra bize ne zaman gelecek?” algısı yaratmıştır. dedi.
DEVLET MEMURLARI KURBANLIK KOYUN DEĞİLDİR
 Topalhan, açıklamalrını şöyle sürdürdü Kamuda başlatılan görevden el çektirmelerde maalesef detaylı inceleme yapılmamaktadır. Başbakan’ın bu konuyla ilgili hassasiyet gösterilmesini istemesine rağmen, görevden el çektirmelerde ciddi haksızlıklar yaşanmaktadır. Memurlar için disiplin soruşturması yapılmamaktadır. Bu durumda sahte ihbarlar yüzünden birçok memur mağdur olmaktadır. Kurumlardaki bazı yöneticiler, Hükümete yaranmak için yarış haline girmiş ve “en çok FETÖ’cüyü ben ihbar ettim” diyebilmek için asılsız ihbarlarda bulunmaktadırlar. Yöneticinin iki dudağı arasına sıkışan memurlar, izinlerin de iptal edilmesiyle büyük bir baskı altına girmiştir. İzinlerin iptali ve görevden el çektirmelerin devam etmesi, kamu çalışanlarında “kurbanlık koyun” psikolojisi yaratmıştır. Memurların büyük çoğunluğu depresyon ilaçları kullanmaya başlamıştır.
ASILSIZ İHBARLARA İTİBAR EDİLİYOR
Ülkemizde 15 Temmuzda yaşanan hain kalkışmanın, toplumda yaratmış olduğu travmanın en ağır bedelini kamu çalışanları ödemektedir. Siyasi iktidarın kamu çalışanları üzerindeki baskıcı tutumu, bugün dayanılmaz boyutlara gelmiştir. Kamu çalışanları itibarsızlaştırılmaktadır. Asılsız ve imzasız şikayetlerle yüzlerce memur açığa alınmıştır. Bu anlayıştan vazgeçilmelidir.
Türkiye Kamu-Sen ve Türk Büro-Sen olarak, her zaman devlet içinde farklı bir yapılanmaya, memurlar arasında ayrımcılık yapılmasına karşı geldik. Bundan sonra da düşüncelerimiz de hiçbir değişiklik olmayacaktır. Devlet içinde farklı bir yapılanmaya gittiği tespit edilen kim varsa yasalar çerçevesinde mutlaka cezalandırılmalıdır. Ancak bu ceza psikolojisi tüm memurlara sirayet ettirilmemelidir.
YILLIK İZİNLER AÇILMALIDIR
Memurların izinlerinin kaldırılması FETÖ örgütüyle mücadele için alınmış bir önlem olsa da, memurlarımız üzerinde işten çıkarılma algısı yaratmıştır. Hükümet yetkilileri konuyla ilgili olarak açıklama yapmalı, yeni bir genelgeyle izinlerin iptal edildiği Başbakanlık Genelgesini kaldırdıklarını duyurmalıdırlar. Psikolojisi bozulan memurlar, bu şartlar altında kamuda verimli hizmet sunamamaktadırlar. Bu psikolojinin düzelmesi için, yıllık izinler yeniden başlatılmalıdır.
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!