SİYASET

CHP’li Bulut: Vatandaşın ağrısına da göz diktiler

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 52 ilacın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) geri ödeme listesinden çıkarılmasına ve eşdeğer ilaç taban fiyat uygulamasının %10’dan %5’e düşürülmesine tepki gösterdi. SGK’nın bütçe açığını vatandaşın cebinden kapatmak istediğini kaydeden Bulut, “Vatandaşın ağrısına da göz diktiler. Ağrısından yatamaz, uyuyamaz hale getirecekler” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 8 Eylül’de ResmiGazete’de yayınlanan “Sağlık Uygulama Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ve “Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu Kararı” ile 52 ilacın SGK’nın geri ödeme listesinden çıkartılmasına ve eşdeğer ilaç taban fiyat uygulamasının %10’dan %5’e düşürülmesine tepki gösterdi.

VATANDAŞA YENİ YÜK

CHP’nin eczacı kökenli Milletvekili Bulut, bu tebliğ ile aralarında eklem-kas ağrısı tedavisinde kullanılan ağrı kesici jel ve merhemler, kremler, spreyler, hatta bebeklerde diş çıkarırken kullanılan ilaç ve gargaranın bile yer aldığı52 ilacın geri ödeme kapsamından çıkarıldığını belirtti.

CHP’li Bulut, bu ilaçları alırken vatandaşın ilacın bedelinin hepsini vermek zorunda olduğunu kaydetti. Bulut, “Bu ilaçlar artık geri ödeme kapsamında değil. Vatandaş nasıl ilaç fiyat farkı, katılım payı ödüyorsa, bütün bu ilaçların hepsinin de bedelini ödeyecek. SGK, vatandaşa yeni bir yük getirdi. İlacın erişilebilir ve alınabilir olmasının da önüne geçecek bir adım attı” dedi.

SGK SADECE 1 KUTU İLACI ÖDEYECEK

Bu ilaçlar dışında yeni bir liste yayınlandığını, ikinci listede yer alan ilaçlardan, hastanın ihtiyacı 5 kutu olsa bile SGK’nın sadece birini ödeyeceğini belirten Bulut, SGK’nın vatandaşlara bu ilaçları siz gidin eczaneden paranızı ödeyerek alın dediğini bildirdi.

İLAÇ FİYAT FARKI BEDELİ ARTIRILDI

3.  önemli değişikliğin de eşdeğer ilaç taban fiyat uygulamasının %10’dan %5’e düşürülmesi olduğunu belirten Bulut, ilaç fiyat farkı olarak ödenen bedelin artırıldığına,vatandaşın bütçesine yüzde 5 ekstra yük getirildiğini kaydetti.

SGK, AÇIĞI KAPATMAK İÇİN VATANDAŞIN ECBİNE GÖZ DİKTİ

SGK’nındevasa açığını vatandaşın cebinden kapatmaya çalıştığını kaydeden Bulut, “Açığı kapatmak için vatandaşın ağrısına da göz diktiler. Ağrısından yatamaz, uyuyamaz hale getirecekler. SGK bugünkü anlayışıyla yönetildiği sürece bu açık daha da artacak ve vatandaşa daha çok yük getirecek. Bu düzenlemeden bir an önce vazgeçilmelidir” dedi.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.