SİYASET

CHP’li Bulut: Yangın felaketi göz göre göre geldi…

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Orman Genel Müdürlüğü 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda Türkiye’deki toplam ormanlık alanın %60’ını birinci ve ikinci derece yangına hassas alanlar oluşturduğu tespitinin yapıldığını belirtti. Bu tespite rağmen yeterli önlem alınmadığını kaydeden Bulut, ormanların ihmal ve tedbir alınmaması nedeniyle göz göre göre yandığını söyledi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Türkiye’nin birçok ilinde, birçok noktasında yaşanan orman yangını felaketinin göz göre göre geldiğini söyledi. Bulut, Orman Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesinde yer alan 2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda, “Coğrafi konumu itibariyle Akdeniz iklim kuşağında yer alan ülkemizde ormanlarımızın büyük bir bölümü yangın tehdidi altında bulunmakta olup, toplam ormanlık alanın % 60’ını birinci ve ikinci derece yangına hassas alanlar oluşturmaktadır” tespitinin yapıldığını kaydetti.

FELAKET GÖZ GÖRE GÖRE GELDİ

Genel Müdürlüğün raporunda, “Orman yangınları ülkemiz ormancılığının öncelikli konuları arasında yer almaktadır” denilmesine rağmen, yaşanan felaketler karşısında hiçbir önlemin alınmadığını kaydeden CHP’li Bulut, ihmal ve tedbirsizlik nedeniyle birçok vatandaşın hayatını kaybettiğini,on binlerce hektar ormanlık alanın, yerleşim yerlerinin, canlılarınyandığın kaydetti.

HİÇBİR ÖNLEM ALINMADI

CHP’li Bulut,“Pişkin bir şekilde envanterimizde uçak yok açıklaması yapan,Cumhuriyet tarihinin en başarısız Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, sorumluluğunu belediyelerin üzerine atıp suçlu aramak yerine dönüp kendi Genel Müdürlüğünün raporlarına baksaydı, gerekli tedbirleri alsaydı bu felaket büyümeden önlenebilirdi” dedi.

MAKAM ARACI ALMAYI BİLİYORLAR

Bulut,“Toplam ormanlık alanın yüzde %60’ını birinci ve ikinci derece yangın riskinde olan bir ülkenin hangi akla hizmet yangın söndürme uçağı olmaz. Orman Genel Müdürlüğü 60 milyon 368 bin liraya 28 tane makam aracı almayı biliyor. Ancak yangın söndürme uçağına bütçe ayırmıyor. İtibarlarının peşine düşenlerin, ormanlar, doğa umurlarında değil. Bir an bile beklemeden Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli ve Orman Genel Müdürü istifa etmelidir” ifadelerini kullandı.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.