SİYASET

Çulhaoğlu: Gençlere önem verip eğitim seferberliği başlatacağız

“Ak Parti iktidarı Geleceğimizin Teminatı Çocukları görmezden geliyor”, diyen İyi Parti Adana Milletvekili Metanet Çulhaoğlu, yazılı bir basın açıklaması yaptı. Çulhaoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Bizim kalkınma vizyonumuzun odağında insan var. Çocuklar, Gençler ve Kadınlar için çok önemli projelerimiz var” diyerek başladığı yazılı basın açıklamasında; İktidara geldiğimizde ilk olarak çocuk haklarıyla ilgili bir seferberlik başlatacağız. Toplumumuzun önemli bir kısmı çocuk haklarını hangi davranışların çocuğa şiddeti kapsayacağını, çocuğun nasıl büyütülmesi gerektiğini maalesef bilmiyor. İşte bu yüzden çocuk hakları, çocuğa şiddet, çocuğun eğitimi ve bakımı konusunda bilinçlendirecek bir eğitim seferberliği başlatacağız. Ayrıca, çocuklarımızın sağlıklı ve dengeli beslenmesi için de ailelere mutlaka gıda desteği sağlayacağız. Çocuğumuz büyüdüğünde her mahalleye açacağımız ücretsiz kreşler ve zorunlu okul öncesi eğitimle çocuğumuzu aynı gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çok küçük yaşlardan itibaren, eğitimle tanıştıracağız. Çünkü okul öncesi eğitim yaygınlaşınca çocuklarımızın akademik başarısı artacak, daha sosyal bireyler olacaklar, daha az suça karışacak, kötü alışkanlıklar edinmeyecekler. Daha başarılı olacaklar, daha çok üretecekler, daha çok kazanacaklar.

Bugün maalesef bu konuda OECD ortalamasında son sıralardayız. Bütün çocuklarımızın okul öncesi eğitime gitmesinin maliyeti yaklaşık 22 milyar lira. Bizim bu projemizin getirisi ise 144 milyar lira. Projemizin devreye girmesi ile birlikte çocuklarımız ilköğretime başladığı günden itibaren çağdaş bir müfredatla okuyacak.

Ezberci değil, merak uyandıran, bilgiden ziyade bilgiye erişmeyi kolaylaştıran bir müfredatımız olacak. Bunun için araştırmalarımızı yaptık. Çocuklarımızın bilgi, yetenek ve beceri alanlarındaki açıklarını tespit ettik. Çocuklarımızın, gelişmiş ülkelerdeki yaşıtlarından geri kalmayacakları bir gelecek tasarladık. Bunu yaparken de çocuklarımızın okurken dengeli de beslenmeleri gerek. Bugün ülkemizde 7 milyon yoksul çocuk var. Bu sayı birçok Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan fazla. İyi Parti olarak geçtiğimiz Ekim ayında Rüzgârgülü projemizi açıklamıştık. Devlet okullarında okuyan 15.1 milyon çocuğumuza ücretsiz kahvaltı ve öğle yemeği vereceğimiz bu projeyle 2 milyon çocuğumuz hastalanmayacak.1 Milyon 600 Bin vatandaşımız yoksulluktan kurtulacak. Eğitimde uluslararası bir başarı yakalanacak. Kadın istihdamı artacak. Kırsal kalkınma desteklenecek. Böylelikle hem çocuklarımızın karnı doyacak, hem de ailelerimiz çocuklarına harçlık veremediği için dertlenmeyecekler.

İYİ Parti iktidarında; Cumhuriyet değerlerimizin rehberliğinde, Atatürk’ümüzün büyük Türkiye vizyonuna yakışır, yepyeni bir tarih yazacağız. Az kaldı.”

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.