MANŞETSİYASET

DP Milletvekili aday adayı Hamit Menteş: Vekiller Adana’yı ihmal ettiler

Hamit Menteş, Adana’da Yaşı 5o’yi geçip, politika ile az biraz uğraşan herkesin yakından tanıdığı, iyi bildiği bir isim.

Menteş tam bir siyasi vefa örneği.

Uzun yıllar belediye başkanlığı yapmış efsane isim Aytaç Durak’ın kurmaylarından biri. ANAP macerasından sonra asıl siyasi görüşünü temsil eden Demokrat Parti’de görev yaptı.

İşin doğrusu bu ya emekliler kıraathanesi haline gelen demokrat parti Adana teşkilatının müdavimlerinden. Kendisinden çok daha genç olanların ihmallerine rağmen Menteş, hemen her gün mutlak surette partisine uğrar, gelenin gidenin halini, hatırını sorar.

Adana politikasının nabzını iyi tutan Hamit Menteş bu kez Demokrat Parti Adana milletvekili aday adayı oldu. “Partimi adaysız bırakmam “ diyen Menteş’in parti içindeki dedikodulara verdiği çok açık bir söylemi var.

“Ben partimi adaysız bırakmadım. Dedikodu ile politika yapılmaz. Gelsinler çıksınlar meydana, yapacaklarını halkın huzurunda, milletin gözü önünde yapsınlar.”

İhmal edilmiş projeler 40 yıla yakın dostluğumuzda ülkenin ve kentin girdiği siyasi ortamda Hamit Menteş’i ziyaret etmek bir dostluk meselesi idi. Terk edilmiş Amerikan kasabasını andıran Demokrat Parti Adana il teşkilat binasına gittim.

Menteş her zaman olduğu gibi güleryüz ve samimiyetle karşıladı. “Biliyorsun ”dedi, “Adayım

Biliyorum” dedim. “Hayırlı olsun için geldim zaten.”

Bir çay içimi sohbette Menteş içini döktü. Doğrusu şaşırmıştım.

İhmal edildiğini söylediği projelerin bir kısmını ben bile unutmuştum!

Şaşırmadım desem yalan olur.

Tecrübeli siyasetçi Hamit Menteş sözlerine özellikle Millet İttifakı partileri mensuplarını muhatap alarak başladı. “Bu seçim başka seçimlere benzemiyor. Bu seçim baskı ve zulmet ile milli iradenin fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür demokrasi ile insan olarak ya da kul olarak yaşama seçimidir. O yüzden bütün siyasi partilerin mensupları temayül yoklamalarında oy verecekleri insanları çok iyi tartmak zorundalar. Her şeyden evvel oy verdiklerinin bakanlık yapabilecek düzeyde olmalarına dikkat etmek zorundalar. Siyasetin yere düşen çıtası ancak bu sayede yükselecektir. Adana, Türkiye için çok önemlidir. Millet İttifakına mensup partilerin üyeleri eğer samimi olurlarsa ve sıkı çalışırlarsa bu seçimde 9-11 arasında milletvekili çıkarabilirler” diyerek başladı.

Adana’nın mevcut milletvekillerinin kentin sorunlarına karşı duyarsız kalmalarını hazmedemediğini belirten Menteş: “Madde madde açıklıyorum, yeri belirlenmiş Yumurtalık Gölovası’ndaki Gemi İnşa tesisleri ne oldu? Madde iki, yine Ceyhan Kurtpınar’ndaki imarı yapılmış üç Petro kimya tesisi ve üç petrol arıtma tesisleri projelerine ne oldu? Ve üç Çalık Grubu’na verilen arazi tahsisi yapılmış, Yumurtalık Serbest Bölgesi Projesi ne âlemde? Bu projeler sadece kâğıt üstünde kaldı. Çivi çakılmadı, çivi…” Milletvekili seçildiği zaman öncelikle bu projelerin takipçisi olacağını belirten Hamit Menteş Anayasa’nın hükümlerini işler hale getireceğime söz veriyorum. Siyasi parti mensubu arkadaşlarımdan bakan olacak düzeyde bilgili ve dirayetli insanlara oy vermelerini istiyorum” Dedi

Reha Ören

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Alert: Content is protected !!