SİYASET

“FAİZ LOBİSİNİN İŞLERİ TIKIR TIKIR”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, her fırsatta “faize karşıyız, yüksek faiz enflasyonun nedeni” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerinin aksine vatandaşın vergileriyle oluşan bütçenin, faiz lobisine aktarıldığını kaydetti. CHP’li Bulut, 19 yılda AKP döneminde bütçeden ödenen toplam faizin 1 trilyon 180 milyar liraya ulaştığını söyledi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut,vatandaşların vergileriyle oluşturulan bütçenin faiz lobisine aktarıldığını söyledi.  Bulut, “Faize karşıyız, yüksek faiz enflasyonunnedeni” söylemiyle iktidara gelen AKP döneminde bütçeden ödenen toplam faizin1 trilyon 180 milyar liraya ulaştığını bildirdi. Hazinenin iç ve dış borçlarının 2002 yılında 243,1 milyar dolar düzeyinde olduğunu hatırlatan Bulut, AKP döneminde 19 yılda, bütçeden iç borçlar için 915,5 milyar lira, dış borçlar için212,3 milyar lira, hem iç hem de dış piyasalara ihraç edilen kira sertifikası vebenzeri borçlanma araçları için de 52,8 milyar lira faiz ödendiğini kaydetti.

YÜZDE 43,6 ARTTI

Hazinenin iç ve dış borçlarının bu yılınOcak-Temmuz döneminde toplam 219,4 milyar liralık artış gösterdiğini ifade eden Bulut, “Hazine, 2021 yılında içerden ve dışardannet olarak 86 milyar liralık borçlanmaya gitti. Borcun, 133 milyar liralık kısmıise kur artışından kaynaklandı. Hazine, içve dış borçları için Ocak-Temmuz döneminde 114,5 milyar lira da faiz ödedi.Ocak-Temmuz döneminde bütçeden ödenen faiz geçen yılın aynı döneminegöre yüzde 43,6 oranında arttı” dedi.

CUMHURİYET TARİHİNİN EN YÜKSEK FAİZ ÖDEMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerinin aksine vatandaşın vergileriyle oluşan bütçenin faiz lobisine aktarıldığını kaydeden Bulut,borcun 138 milyar dolarlık kısmı yani yüzde 57’si döviz cinsinden oluşuyor. Dolayısıyla her 10 kuruşluk kur artışı faizden ayrı olarak 13,8 milyar lira ek yük getiriyor.Temmuz ayında Türkiye aylık bazda 23,6 milyar lira faiz ödedi. Bu aylık olarak şimdiye kadar ödenen en yüksek faiz. Cumhuriyet tarihinin en büyük faiz ödemesi anlamına geliyor. İktidar, son aylarda   yüksek faizle ve döviz cinsi borçlanarak gelecek yılların faiz yükünü de artırıyor. Türkiye’nin geleceğini ipotek altına alıyorlar” ifadelerini kullandı.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.