MANŞETSİYASET

Oy verme başladı

DİKKAT: ALMANYA’DA DAHA ÖNCE İZİN ALINMADIĞI GEREKÇESİ İLE KONSOLOSLUK DIŞINDAKİ BAZI SANDIK BÖLGELERİ İPTAL EDİLDİ.

2023 Türkiye genel seçimleri ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için yurtdışından oy verme işlemleri bugün başladı.

9 Mayıs’a kadar sürecek oy verme sürecinde, Yurtdışında yaşayan T.C. vatandaşları, Yurtdışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı olmaları halinde, Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde yurtdışı temsilciliklerinde açılacak sandıklarda oy kullanabilecekler. Gümrük kapılarında ise oy verme işlemi seçim gününe kadar devam edecek.

Yurtdışında oy veren vatandaşlar
Tolga Çakır

Yurtdışında oyumu ne zaman verebilirim?

Oyunuzu konsolosluklarda verecekseniz 27 Nisan – 9 Mayıs saat 9:00 ile 21:00 arası.

Yurtdışında diğer oy verme merkezlerinde verecekseniz 27 Nisan – 9 Mayıs saat 9:00 ile 18:00 arası.

Gümrük kapılarında seçim gününe kadar.

Sandıklar nasıl korunacak?

9 Mayıs’da konsolosluklarda kurulan sandıklar, uçak ile Türkiye’ye gönderilecek. O zamana kadar sandıklar konsoloslukların bir odasında 4 kilitli bir odada korunacak. Kapı ancak 4 anahtar ile açılabilecek. Anahtarların birisi Konsolosluk, diğerleri AKP, CHP ve MHP temsilcilerinde olacak. MHP bazı bölgelerde isim listesi vermediği için anahtar almadı. Sandıklar kamera ile gözlem altında tutulabilir.

Yurtdışından kaç oy kullanılacak?

Yurtdışında 3 milyon 286 bin 786 kişi oy verebilecek. En çok seçmen 1.5 milyon ile Almanya, ikinci 397.000 ile Fransa ve üçüncü sırada Hollanda bulunuyor.

Yurtdışında oyumu nerede kullanabilirim?

Başta konsolosluklar olmak üzere, daha önceden açıklanan oy verme bölgelerinde kurulacak sandıklarda oyunuzu verebilirsiniz. Ancak, Almanya’da Dortmund gibi pek çok yerde kurulacak sandıklar için önceden izin alınmadığı gerekçesi ile bu sandıklar iptal edildi. Bu bölgelerdeki sandıkların ve oy pusulalarının ne olacağı henüz belirsiz. Oy vereceğiniz sandığı konsolosluk ile son dakika kontrol etmeden gitmemenizi öneririz.

kaynak: turkishnews

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Alert: Content is protected !!