SİYASET

Vatandaşların borçları Cumhuriyet tarihi rekoru kırdı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, vatandaşların borçlarının Cumhuriyet tarihi rekoru kırdığını belirterek, “Bankalara, finansman şirketlerine, varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olan toplam borç 965,9 milyar lirayı buldu” dedi. Bulut, 3 yıllık tek adam rejiminin faturasının vatandaşa rekor borç olarak yansıdığını bildirdi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, 3 yıllık tek adam rejiminde ülkenin demokrasi, hukuk ve ekonomi alanında yıkım yaşadığını söyledi. Ekonomik kriz ortamında mutfakta tencerenin kaynamadığını, vatandaşın alım gücünün azaldığını, işsizliğin, yoksulluğun, ödenemeyen borçların arttığını kaydeden Bulut, “Cumhuriyet tarihi boyunca vatandaş hiç bu kadar borçlu olmadı. 3. yılını dolduran tek adam rejiminin özeti rekor borçlanma” dedi.

VATANDAŞ BORÇLU

Vatandaşların bankalara vefinansman şirketlerine olan borcunun son 1 haftada 7,3 milyar lira daha artarak Temmuz ayı itibariyle 909,2 milyar lirayayükseldiğini kaydeden Bulut,bu borcun 19,1 milyar lirasının vadesinde ödenmediği için takibealınan borçlardan oluştuğunu bildirdi. Bulut, “Bu borcun 736,9 milyar lirası bireysel kredilerinden, 172,3 milyar lirası da kredi kartlarından kaynaklanıyor. Son haftatüketici kredilerinde 3,6 milyar liralık, kredi kartı borçlarında ise 3,7 milyar liralıkartış oldu” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların borç özeti şöyle:

TAKİPTEKİ BORÇ

Vatandaşların vadesinde ödeyemediği için bankalartarafından icraya verilen takipteki borçlarının 13,9 milyar lirası tüketicikredilerinden, 5,3 milyar lirası da kredi kartlarından olmak üzere toplam 19,1milyar TL.

VARLIK YÖNETİM ŞİRKETLERİNE BORÇ

Bankaların vatandaştanzamanında tahsil edemedikleri için takibe aldıkları ancak daha sonra da varlıkyönetim şirketlerine sattıkları alacaklarından kaynaklanan vatandaşın borcuMart 2021 sonu itibariyle 30,3 milyar TL.

TOKİ’YE OLAN BORÇ

Taksitli konut alımları nedeniyle TopluKonut İdaresine (TOKİ) olan borçlar 26,4 milyar lira düzeyinde bulunuyor.

TOPLAM BORÇ

Vatandaşların, bankalara, finansman şirketlerine,varlık yönetim şirketlerine ve TOKİ’ye olantoplam borcu 965,9 milyar lirayı buluyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!