MANŞETSİYASİ PARTİLER

Emek Partisi, “Ceyhan köylerine yapılmak istenen taşocağı projesi iptal edilmelidir”

Emek Partisi Adana İl Örgütü, Adana’nın Ceyhan İlçesi’nde yer alan İsalı, Gündoğan, Kızıldere ve Kılıçkaya köylerinin olduğu bölgeye Nur Kireç Şirketi’nin yapmak istediği taşocağı ile ilgili açıklama yaptı. Emek Partisi Adana İl Başkanı Sevil Aracı, geçmişte mahkeme kararı ile iptal edilmesine rağmen aynı firmaya aynı yerde yeniden işletme izni verildiğini belirterek bir kişinin karı için 4 köyün gözden çıkarılmak istenmesine tepki gösterdi. Bölgede yaşayan köylülerin  içme suyu ve yeraltı sularını, tarımsal üretimi ve sağlıklarını hiçe sayan taşocağı projesine karşı mücadele ettiklerini ifade eden Aracı, köylüerin mücadelesinin yanında olduklarını ifade etti.

“DOĞA VE İNSANLARIN YAŞAM ALANLARI DÖRT BİR KOLDAN TEHDİT ALTINDA”

Aynı bölgede geçmişte de aynı firmanın kurmak istediği taşocağının yaratacağı tahribatı gösteren yargı kararları ve bilimsel raporların mevcut olduğunu dile getiren Aracı şunları söyledi,  “Halkın o dönemde gösterdiği tepkiler ortada iken taşocağı projesini yeniden gündeme getirenler halkın, çevrenin sağlığını hiçe sayanlardır. Taşocağı projesinin olduğu bölge aynı zamanda 2007’de afet bölgesi ilan edilen bir bölge. Eğer taşocağı yapılırsa köylülerin evlerinin ve kendilerinin taşlar altında kalma riski var. Aynı zamanda bölge halkının temel geçim kaynaklarını tarım ve hayvancılık oluşturuyor. Bölgede murt, zakkum, maki ağaçları olmasına rağmen; çiftçinin zeytin, buğday, keçiboynuzu, incir, nar, ayçiçeği yetiştirdiği bilinmesine rağmen taşocağının yapıldığı bölgeye “Bitki örtüsü yoktur” kararını verenler açıkça Nur Kireç patronunun karını düşünenlerdir. Aynı zamanda 4 köyün içme suyu ve yeraltı suları taşocağı yapılmak istenen mera alanının altından geliyor. Yani doğa ve insanların yaşam alanları dört bir koldan tehdit altında”

“SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINI FIRSAT BİLDİLER”

Bugün Türkiye’nin dört bir yanında taşocaklarına karşı köylülerin mücadele ettiğini dile getiren Aracı,  “AKP hükümetinin ve patronların doğayı talan etme, halk sağlığını hiçe sayma politikaları memleketin dört bir yanında tepkilerle, direnişlerle karşılaşıyor. Hükümet ve patronlar salgını, sokağa çıkma yasaklarını fırsata çeviriyor. Bugün Ceyhan köylerinde de bu tablo çok net bir şekilde görünüyor. 29 Nisan’da başlayan sokağa çıkma yasakları sürecinde Nur Kireç ve jandarma el ele vererek taşocağı için yol açma çalışmasına başladı. Çalışma sahasına giderek tepki gösteren köylüleri jandarma, ‘sokağa çıkma yasağı var’ diyerek ceza yazmakla tehdit etti. Bir kez daha gördük ki devletin kolluk kuvvetleri halkın karşısında şirketlerin yanında yer alıyor” dedi.

“KÖYLÜLERİN TALEPLERİNE KULAK VERİN””

Nur Kireç patronunun kârı için yaşam alanlarının yağmalanmasına ve talanına karşı çıkan köylülerin yanında olduklarını ifade eden Aracı, “Talan ve yağma politikalarından vazgeçilmeli, taşocağı çalışmaları hemen durdurulmalı ve halkın taleplerine kulak verilmelidir” dedi.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!