MANŞETSİYASİ PARTİLER

“Sorunların çözümünde Basının önemi büyük”

Vatan Partisi İl Başkanı Ahmet Suseven; Çukurova Gazeteciler Cemiyeti (ÇGC) Başkanı Cafer Esendemir’i ziyaret etti. Suseven; gündeme dair partisinin görüşlerini dile getirirken; Türkiye’nin sorunları ve Vatan Partisi’nin çözüm önerilerini ifade etti.

Vatan Partisi İl Başkanı Suseven; ülke olarak zor bir süreçten geçildiğini belirterek; parti olarak sorunların çözümü noktasında yapıcı önerilerde bulunduklarını, Türkiye’nin bölgesinde güçlü bir devlet olduğunu, bu sorunların üstesinden gelebilecek güce sahip olduğunu söyledi.

Yerel basının özellikle son yayınlanan genelgeyle birlikte sıkıntılı bir sürece girdiğine kendilerinin de şahit olduğunu dile getiren Suseven; demokrasilerde basının çok önemli bir görevi bulunduğunu, halkın sesi-kulağı ve gözü olduğunu, vatandaşla yöneticiler arasında köprü görevi gördüğünü belirtti.

Başkan Suseven; Vatan Partisi Genel Sekreteri Özgür Bursalı’nın katılımlarıyla 21 Mayıs 2022 Cumartesi günü saat 13.00’te; Seyhan Belediyesi Selman-ı Pak Kültür Merkezi’nde gerçekleştirecekleri İl Kurultayı’na, Başkan Cafer Esendemir’i davet etti.

ÇGC Başkanı Cafer Esendemir de ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek; “Biz her gelen konuğumuza eşit mesafedeyiz. Bu ziyaretleri önemsiyoruz. En azından ilk ağızdan basının sorunlarını aktarabilme fırsatı buluyoruz.

Ekonomik sorunların yanı sıra basın çalışanları, görevlerini yerine getirirken sorun yaşıyor. Bazı engellemelere maruz kalıyor. Basın özgürlüğü önündeki engellerin aşılması noktasında; toplumun tüm kesimlerinin desteğine ihtiyacımız var.

Ekonomideki gerilemenin yansıması olarak; maliyet artışları sektörün belini büktü. Makine parkı, kağıt, dağıtım vb. diğer girdiler dövize bağlı olarak astronomik derecede arttı. Diğer girdilerdeki artışla beraber; Anadolu’da bir çok gazete kapanmak zorunda kaldı.

Basındaki daralma, evine ekmek götürme derdinde olan meslektaşlarımızı zor durumda bıraktı. Son yayınlanan genelgeyle birlikte kamuya getirilen ilan-reklam tasarruf tedbirleri de gelirlerdeki düşüşü artırdı. Tasarruf Tedbirlerinin basınla ilgili bölümlerinin kaldırılması veya iyileştirilmesi noktasında gerekli girişimlerde bulunduk ancak bir sonuç alamadık” dedi.

Ziyarette Vatan Partisi MYK Üyesi ve İl Sekreteri Rıza Beke ve A. Duru Akgül de yer aldı.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Alert: Content is protected !!