Orta KuşakSOSYAL YAŞAM

JMO’da Dr. Mehmet Tatar güven tazeledi

 TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Adana Şubesinin 14. Genel kurulu tamamlandı. Tek listeyle gidilen Genel Kurulda mevcut Başkan Dr. Mehmet Tatar’ın hazırladığı liste güvenoyu aldı.

Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şubesi hizmet binasında yapılan 14. Olağan genel kurula CHP Adana Milletvekilleri Müzeyyen Şevkin ve Ayhan Barut, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Tan, TMMOB İKK Sekreteri Ahmet Uncu, Merkez Yönetim Kurulu üyeleri,  TMMOB’a bağlı meslek odalarının Başkan veya yöneticileri, konuklar ve mesleki paydaşların temsilcileri katıldı.

Bin 100 üyesi bulunan odanın genel kurulunda konuşan TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube başkanı Dr. Mehmet Tatar konuşmasına Covid veya başka nedenlerle yaşamlarını kaybeden başta Prof. Dr. Altay Acar başta olmak üzere meslektaşlarını, güvenlik güçlerinı ve vatandaşları anarak başladı.

“MESLEKTAŞLARIMIZ DA EKONOMİK KRİZDEN OLUMSUZ ETKİLENDİ”

Ülkenin ekonomik olarak zor günler geçirdiğini aktaran JMO Şube Başkanı Tatar “Ekonomik kriz her geçen gün dar gelirliyi, çiftçiyi, memuru, işçiyi kısaca tüm halkı etkilediği gibi meslektaşlarımızı da etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir. Özel sektörde çalışan birçok arkadaşımız işsiz kalmış serbest çalışan meslektaşlarımız ise günü kurtarma çabası içerisine girmiştir.” Dedi. Dr. Mehmet Tatar şöyle devam etti;

“Ülkemizde kamunun elinde bulunan kaynaklar yok pahasına satılırken insanlar üretimden uzaklaştırılmış, uygulanan politikalar ile ülke dışa bağımlı, borcu borçla kapatan konuma getirilmiştir. Bu durumdan bütün çalışanlar gibi elbette mühendislik sektörü de payına düşeni almıştır. Stratejik planlamanın, bilimin ve bilimsel çalışmaların, liyakatin, denetim mekanizmalarının yerini rant hırsı almaktadır. Bu nedenle her alanda yaşam hakkı ihlalleri ile karşı karşıya kalmaktayız. Oda olarak bu güne kadar meslek ve meslektaş adına verilmekte olan mücadelemiz, mesleğimizi ilgilendiren konularda artan bir şekilde devam edecektir.”

“YAPI DENETİMİNDE JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ DE TER ALMALI”

Ülkede son dönemde meydana gelen Deprem, çığ, sel gibi doğal afetlerde yaşanan can ve mal kayıplarının en aza indirilmesi için kalıcı tedbirlerin alınması gerektiğini bir kez daha hatırlatan Jeoloji Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Dr. Mehmet Tatar “Yapı güvenliğinin denetim dışı olduğu ülkemizde, afet güvenli kaliteli bir yapı üretim ve denetiminin; jeoloji bilim ve uygulamalarının da sürece dâhil edilmesi ile mümkün olacağı unutulmamalıdır.” Diye konuştu.

“ODALAR, HALKTAN VE EMEKTEN YANADIRLAR”

Odaların halktan özgürlükten ve emekten yana olduğunu anımsatan Dr. Mehmet Tatar “Mesleğimiz ve meslektaşlarımız bilhassa ülkemiz adına doğruya doğru yanlışa yanlış demekteyiz ve demeye de devam edeceğiz. Genel kurulumuzda bizlerle olan konuklarımıza ve meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Dr. Mehmet Tatar’ın hazırladığı listede yer alan isimler şöyle;

Doç. Dr. Mustafa Akyıldız

Mustafa Kemal Mengeloğlu

Emre Büyüközer

İsmail Ergan

Meltem Akdoğan

Meryem Kır

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Alert: Content is protected !!