TÜRK DÜNYASI

Afganistan, Türkmence ve Özbekçenin öğretilmesini sağlayacak

Afganistan’da Türkmence ve Özbekçe (Çağatayca) dillerinin resmi olarak tanınmasının 17. yıl dönümü, Kabil hükümetinden ve Güney Türkistan bölgesinden temsilcilerin katılımıyla coşku ve barış içinde kutlandı.

Afganistan’da kültürel çeşitliliğin koruması ve tüm halkların barış içinde yaşamasına olanak sağlamak, milli dayanışmayı yaratmak, ülkede barış ve ulusal birliğin temellerini güçlendirmek adına, Türkmence ve Özbekçenin resmi dil olarak tanınmasının 17. yıl dönümü devlet destekli coşkulu etkinlikler ile kutlandı.

Erkin Ses’ten Ragıp Kamil İlbeyi’nin haberine göre, Afganistan Yüksek Eğitim Bakanı Abbas Başir, Afganistan’da Özbekçe ve Türkmence dillerinin resmileştirilmesinin Afganistan kültürüne zenginlik kattığını belirterek Afganistan Türklerini kutladı.

Başir, Afganistan’da yediden fazla üniversitede Özbekçe ve Türkmence dili ve edebiyatı bölümlerinin kurulduğunu belirtti. Afganistan’da Türkmence ve Özbekçenin öğrenilmesi için 100 öğrencinin Özbekistan ve Türkmenistan’a gönderileceğini, burada dil eğitimlerini tamamlayan Türklerin Afganistan’da eğitim vereceklerini açıkladı.

Özbekistan 70 öğrenci kabul ederken Türkmenistan 30 öğrenci kabul etti. Türkiye’de Afganistan’daki başarılı öğrencilere burs veren ülkelerin başında geliyor. Türkiye Afganistan’da en çok sosyal yardım ve etkinlikte bulunan ülke olmakla birlikte bu çalışmaların bir kısmı devlet tarafından karşılansa da çoğunluğu çeşitli sivil toplum örgütleri yada iyilikseverler eliyle gerçekleşiyor.

Bilgi ve Kültür Bakanlığı Başkanı Taher Zuhair de Afganistan’ı hukuk sisteminde kültürel, dilsel ve etnik çoğulculuğu ve çoğulculuğu tanıyan ve onu sürdürme ve koruma sorumluluğunu gören bir ülke olarak nitelendirdi.

Milli Eğitim Bakanı Rangina Hamidi, ülkenin Özbekçe ve Türkmence eğitiminde dört yüz bin kitabın basıldığını ve dağıtıldığını duyurdu ve bu sürecin bu alanda ihtiyaç karşılanana kadar devam edeceğini söyledi.

Kültür konferansında ayrıca eski Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, Mareşal Abdul Rashid Dostum, Ulusal Uzlaşma Konseyi başkanı Abdullah Abdullah ve Afganistan İslam Cemaati başkanı Salahuddin Rabbani gibi siyasi partiler ve ulusal figürlerden gelen mesajlar da yer aldı.

Kaynak: Erkin Ses Ragıp Kamil İlbeyi

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.