MANŞETTÜRK DÜNYASI

Doğu Türkistan Türkleri Çin soykırımını haykırdılar

Çin yönetiminin Türklere özellikle Uygur Türklerine karşı uyguladığı mezalim Adana Atatürk Parkı’nda bir kez daha dünyaya duyuruldu.

Adana Türk Ocakları ve Doğu Türkistanlılar Derneği’nin katkılarıyla Çin mezalimini anlatmak için ‘Adım Adım Anadolu’ turuna çıkan birkaç milliyetçi genç amaçlarının Anadolu Türklüğüne Çin’de uygulanan mezalimini anlatmak olduklarını belirttiler.

Milyonlarca insanın toplama kamplarına alındığını ellerinde kelepçe ve ayaklarında zincirlerle yaşadıklarını belirten Doğu Türkistan Türkleri ailelerinden koparılan bir milyondan fazla çocuğun asimile politikasıyla eğitildiğini belirterek “Bu çocuklarımız zorla Çinlileştiriliyor” dediler.

Çin yönetiminin son mezalim projesinin “Kardeş aile” projesi olduğunu belirten Türkistanlı gençler her aileyle ilgilenecek Çinli memur atandığını belirterek “Yatak odalarımıza kadar girdiler” dediler. Abdureşit Celil Karluk,Alimcan Turdi, Medine Nazimi, Cevlan Şirmehmet, Mirzehmet İlyasoğlu ve Şemsiye Ali’den oluşan grup adına açıklamalarda bulunan Medine Nazimi kendisinin kardeşinin de Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olmasına rağmen Çin’de tutuklu bulunduğunu belirterek “ Kız kardeşim Mevlüde Hilal’den dört yıldır haber alamıyorum, Annemin hastalığı nedeniyle Doğu Türkistan’a gitti, orada İngilizce-Türkçe öğretmenliği yapıyordu, Edindiğim bilgilere göre 2017 yılında toplama kampına alınmış, 2019 da serbest bırakılsa da Haziran ayında tekrar toplama kampına alınmış. Annem bu üzüntüden vefat etti ve Çin zulmünden dolayı ben de cenazesine gidemedim” dedi.

  Türk Ocakları Adana Şube Başkanı Ömer Volkan Çiçek de konuyla ilgili açıklamasında. “Maalesef bu gün Türkiye’de birçok kişi Çin’deki Türk varlığından bile habersiz. Bu tür etkinliklere destek vererek Türk halkının milli bilincinin yerleşmesi için çaba gösteriyoruz. Unutulmaması gereken Çin’de 35 milyon Türk’ün varlığı ve geleceği meselesidir. Bu sorunlar ancak ve ancak milli şuurla çözümlenebilir” dedi.

 Türkistanlılar derneği Adana Şube başkanı Osman Bek ‘de “Yüreğimiz yanıyor. Dünya feryadımızı duymak istemiyor. Bu kardeşlerimizin öncülüğünde Çin mezalimini önce Anadolu Türklüğüne ve dünya halklarına anlatmak bir Türk olarak boynumuzun borcudur.” Dedi.  Bu etkinliklerin ülke genelinde sürdürüleceğini belirten Türk Ocağı Adana Şube başkanı Ömer Volkan Çiçek, önümüzdeki günlerde etkinliklerin Osmaniye ve Gaziantep’te sürdürüleceğini belirterek ‘Adım Adım Anadolu’ projesinin başarıya ulaşmasını ümit ettiklerini söyledi.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.