TÜRK DÜNYASI

Kırgızistan Büyükkelçisi Ömüraliyev: Aytmatov Türk dilini konuşan bütün hakların milli betimleyicisidir”

ATAMDER (Avrasya Tarh ve Medeniyetler Derneği ) yönetimi , Ankara Keçiören Belediye Başkanı Altınok’un katkılarıyla büyük Türk Yazar Cengiz Aytmatov’un doğum gününu kutladı.

12 Aralık Tarihinde Ankara Keçiören Belediyesi katılımıyla Aytmatov Anıtheykelinin önünde düzenlenen büyük Türk romancısı Cengiz Aytmatov’un doğum günü kutlamalarına Kırgızistan Büyükelçisi Kubaniçbek Ömüraliyev ve T.C. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu anma konuşmalarını yaptılar.

Kırgızistan Büyükelçisi Kubaniçbek Ömüraliyev’in konuşması:

Değerli arkadaşlar, meslektaşlar, hanımefendiler ve beyefendiler!

Değerli Aytmatov okurları !

Değerli yurttaşlar!

Bugün Kırgız halkının dünyaca ünlü yazarı, büyük insan Cengiz Aytmatov’u doğumunun 92. yıl dönümünde anmaktayız. Bir yıl önce burada Aytmatov’un heykelinin açılış törenine şahit olmuştuk. Bugün içinde tören düzenlenmekte olan bu park ve yazarın burada dikilen heykeli Türk halkının ona olan saygısının bir delilidir. Bundan dolayı, bir kez daha Sayın Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok’a ve Keçiören Belediyesi’nin tüm görevlilerine teşekkür ederim.

Her halkın kendi büyük yazarları, şairleri vardır. Yazarların eserleri mensup olduğu halkın karakterini, tarihini, örf adetlerini, dilini ve ülkesinin taşını toprağını betimleyip anlatan birer kaynaktır. Cengiz Aytmatov sadece Kırgız halkının değil, Türk dilini konuşan bütün halkların iç dünyasınа kapı aralayan, millî bir betimleyicidir.

Cengiz Aytmatov büyük eserleriyle ruhani temizliğe, masumluğa çağıran, bakışımızı değiştiren insancıl bir düşünür olduğunu gösterdi. Eserleri dünya seviyesindeki eserlerin listesinde yer alarak dünya medeniyetini zenginleştirmeye büyük katkıda bulunmuştur.

Dünyada kitapları en çok okunan yazarlardan biri olan Cengiz Aytmatov hayattayken dahi onun eserleri 20. yüzyılın klasikleri arasında sayılmıştır. Eserleri 176 dile çevrilen yazar, dünya edebiyatı, medeniyeti ve sanatının gelişiminde önemli bir katkı sağlayarak bir kültür adamı ve aydın vasıflarıyla evrensel bir zenginliktir. 

Cengiz Aytmatov bu dünyadan göçüp gitti ama onun kaleme aldığı eserler ve kahramanlar insanların yüreğinde yaşamaya devam edecektir. Onun eserlerindeki felsefi, ahlaki ve sosyal problemler daima önemli meseleler olarak kalacaktır ve gelecek nesil için faydalı etkisi olacaktır.

Cengiz Aytmatov’un eserlerinde öne çıkardığı problemler sadece Kırgızlara ait olmayıp, aynı zamanda bütün insanoğluna ait problem ve meseleler olmuştur.

Burada Cengiz Aytmatov’un önemli bir öğüdüne değinmek istiyorum. Aytmatov ‘doğduğun vatana sevgi ve mensup olduğun halka sadakat’ demiştir.

Bugün etkinliğimize gelip katıldığınız için çok teşekkür ederim. Hepinize sağlıklar dilerim.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!