YURT HABERLERİ

Akkuyu Davasında Reddi Hakim talebi

Çevreciler Akkuyu nükleer santralinin yapımı ile ilgili verdikleri mücadeleyi sürdürüyorlar.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin geçerli bir ÇED Raporu olmadığını savunan Doğu Akdeniz Çevre dernekleri Gönüllü Avukatı İsmail Hakkı Atal 30. Kasım 20230 tarihinde reddi hakim için mahkemeyle başvurduklarını belirterek bir basın açıklaması yaptı.

Atal’ın basın açıklaması şöyle:

Basına ve Kamuoyuna
Akkuyu nükleer santrali’nin 30.11.2020 taerihlmi duruşması öncesinde Mersin 2. İdare Mahkemesi Heyeti hakkında Reddi hakim talebinde bulunduğumuzu kamuoyuna saygıyla sunarız.
Akkuyu nukleer santralinin hukuken gecerli bir CED raporu ve hukuken gecerli bir uretim lisansi olmadigindan Cevre ve Sehircilik Bakanligina actigimiz 2020/524 E. sayılı dosyada Mersin 2.İdare Mahkemesi hakimlerinin TARAFSIZLIĞINDAN ŞÜPHEYE DÜŞTÜĞÜMÜZ İÇİN REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNDUK . Reaktörlerin oturacağı zeminin altı karstik boşluklar barındıran , 14.000 ton ×4 reaktor =56.000 tonluk agirlik uzerine binmeden zemin betonu 2018 Haziran ayinda kendiliginden catlayan , nükleer bir kaza-felaket gerçekleşmesi halinde radyasyonun 8 saatte Mersin’e -12 saatte Adana’ya -48 saatte tum Ortadogu’ya yayılmasına ve Doğu Akdeniz’in radyoaktif hale gelmesine neden olacak olan , aktif bir fay hatti olan Kuzey Anadolu Ecemis Fay hatti uzantısında bulunan , Cumhurbaskanligi ve TEIAS verilerine gore %35 enerji arz fazlasi olan ulkemizde normal elektrik fiyatinin 4 kati bedelin Rusya’ya odenerek BOSUNA elektrik uretmesi planlanan , Japonya’ya 1 trilyon dolara mal olan Fukushima faciasi benzeri bir olasi faciada Turkiye Cumhuriyetini ekonomik olarak batiracak olan AKKUYU PROJESINİN İPTALİ İÇİN HAKLI MÜCADELEMİZ DEVAM EDİYOR. HUKUKEN GEÇERLİ ÇED RAPORU VE ÜRETİM LİSANSI OLMADAN İNŞAATI DEVAM EDEN VE BETON TEMELİ 2018 HAZIRAN’INDA ÇATLAYAN PROJENİN HUKUKİ TEMELİ İSE HİÇ YOKTUR.Meslek hayatımızda hiçbir davada elimizde olmadığı kadar fazla hukuki sebep ve bilimsel delil olmasına rağmen mahkemelerin bir türlü İPTALİNE KARAR VER(E)MEDİĞİ AKKUYU NGS İPTALİ İÇİN SON AÇTIĞIMIZ DAVADA MERSİN 2. İDARE MAHKEMESİ HAKİMLERİNİN TARAFSIZLIĞINDAN ŞÜPHEYE DÜŞTÜĞÜMÜZ İÇİN YASAL HAKKIMIZI KULLANARAK REDDİ HAKİM TALEBİNDE BULUNDUK.
Ülkemizin ve çocuklarımızın GELECEĞİNİ – GELECEK NESİLLERİN YAŞAM HAKKINI ilgilendiren BU DAVANIN ; HAKİMLİK TEMİNATI OLAN , BAĞIMSIZ VE TARAFSIZ MAHKEMELERDE YARGILAMASININ YAPILMASI HAYATİ DERECEDE ZARURİDİR. Cumhurbaşkanı Erdoğan’în hayata geçirmeyi vaat ettiği YARGI REFORMU PAKETİNİN TURNUSOL KAĞIDI AKKUYU NÜKLEER SANTRALİ DAVASI OLACAKTIR. 30.11.2020 – 01.44
Saygılarımla
Dogu Akdeniz Cevre Dernekleri Gönüllü avukatı İsmail Hakkı Atal

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!