YURT HABERLERİ

Hunutlu Termik Santral inşaatı durdurulmalıdır

Adana’da yapılmakta olan Hunutlu Termik Santrali’nin çevre ve doğa kirliliği karşısında Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada Hunutlu Santrali’nin kar dahi edemeden ekonomik ömrünü dolduracağının öğrenildiği belirtilerek hava kirliliğine neden olduğu vurgulandı.

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin açıklamasında aşağıdaki ifadelere yer verildi.

Adana Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak biliyoruz; HEPİMİZ havamızın temiz, doğamız canlı kalsın istiyoruz!

Ocak ortasında Hunutlu Termik Santrali’nin kâr dahi edemeden ekonomik ömrünü dolduracağını öğrendik. WWF-Türkiye ve Sürdürülebilir Finans ve Ekonomi Araştırmaları Derneği işbirliği ile hazırlanan rapora* ıspatlıyor ki, kar odaklı bakış açısı ile dahi bu inşaatın durdurulması gerekiyor.

Ayrıca:

  • Türkiye’de hava kirliliği Dünya Sağlık Örgütü kılavuz değerine indirilse; 2019 ve 2018 yıllarında ölen her on kişiden biri aramızda olabilirdi** Adana’da ise kaybettiğimiz her 5 kişiden biri halen bizimle olabilirdi!
  • Adana’da ŞU ANDA yılın %65inde, kirli*** hava soluyoruz.
  • İskenderun Körfezi’nin dördüncü termik santrali olacak Hunutlu, bu şartlar altında Yumurtalık’ta 2002’den beri çalışan Sugözü Termik Santrali’nin 1,8 km doğusunda inşa ediliyor.
  • Hunutlu’ya para sağlayan, haliyle faiz yolu ile kazanç sağlayacak bankalar Çin’den. Çin devleti ise kendi topraklarında 2060’a dek  %100 temiz enerjiye geçeceğini açıklamış bulunuyor.
  • Son yıllardaki teknoloji, ekonomi ve uluslararası gelişmeler, yenilenebilir kaynaklardan (güneş, rüzgar, dalga…) enerji elde etmeyi, fosil yakıtlara oranla çok daha UCUZ hale getirdi.

Modernlik ve enerji ayrılmaz ikili. Ancak Dünya’da bugün geldiğimiz noktada, enerji konusunda yapılabilecek şeyler arasında artık termik santral açmak YOK. Temel bilimler ve ekonomi, insanlığın önünde uzun vadede yürünebilecek sadece tek yol var diyor; gerçek anlamda yenilenebilir kaynaklardan beslenen, verimliliği yüksek sistemler kurmalıyız.

Oysa 2000 başlarından itibaren İskenderun Körfezi’nde 38 adet termik santral başvurusu yapıldı. Sivil toplumun çok yoğun çabası sonucunda, şu anda körfezde çalışan toplam üç termik santral var.  Hunutlu ise dördüncü olmak üzere inşa halinde.

Hunutlu termik santrali için finansman sağlayan bankalardan ICBC, yerel ve uluslararası sivil toplum örgütlerinin ortak kampanyası ile Kenya’daki Lamu termik inşaatı finansmanından çekildi

****. 

Adana Kent konseyi Kadın Meclisi olarak TÜM yurttaşlarımızı www.adanayatemizhava.org kampanyasına destek vermeye çağırıyoruz. Sitedeki “harekete geç” kısmından imza kampanyası, sosyal medya çağrıları ve kendi çevremizde yaygınlaştırmak üzere görsel malzeme ve resmi bilgiler mevcut.

Adana’da değişmesi gereken çok şey var. Seçilmiş ve atanmış tüm yönetim birimlerimizin, önce Adana halkına, elbette haliyle memleketimize ve Dünya’ya uygun çözümlere yönelmesini sağlamak için tek şansımız, hep birlikte akla ve bilime uygun hareket etmenin yollarını geliştirmek. Doğaya saygı, insanın yaşam hakkına saygının temelidir. Sevdiklerinin hayatlarını önemseyen herkesi yurttaşlarımızı www.adanayatemizhava.org kampanyasına destek vermeye  ve -henüz dahil olmamışlarsa- kent konseyleri bünyesinde aktif çalışmaya davet ediyoruz.

* https://adanayatemizhava.org/adanaya-olu-yatirim/

**  T.C. yasal değerlerini iki, Dünya Sağlık Örgütü değerlerini ise dört katına kadar aşan miktarlarda fazla kirletici parçacık içeren hava. Kanserojen, depresyona sebep olan, bağışıklığı düşüren, COVID-19 bulaşıcılığını ve ölümcüllüğünü arttıran bir oran! Ayrıntılar için: https://adanayatemizhava.org/#proje

*** https://www.temizhavahakki.com/kararapor2020/

**** https://adanayatemizhava.org/kenyada-komur-projesinden-cekilen-icbcye-adanadan-mesaj-hunutludan-da-cekil/

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!