MANŞETYURT HABERLERİ

Lunapark İşletmecisi Konuştu – Kirli İmar Oyunları Değil Şeffaf Bir İhale İstiyoruz

Karasu Belediyesi tarafından Lunapark’ın tahliye edilmesi ile ilgili yaşanan olayların ardından Lunapark İşletmecisi Melih Fırat Kavaklı kendilerine ciddi bir algı operasyonu yapıldığını söyledi. Kavaklı, arazinin ada parsel numarasının usulsüz değiştirildiğini ifade ederek büyük bir usulsüzlük yapıldığını açıklayarak, “Kimse bizim üzerimizden güç denemesinde bulunmasın” dedi. 

KARARLARI İBRAZ EDEMEDİLER

Karasu Belediyesi tarafından sahilde bulunan lunaparkın tahliye edilmek istenmesinin ardından yaşananlarda yeni skandallar ortaya çıkmaya devam ediyor. Karasu’nun en yüksek kirasını vererek araziyi kullanan işletmecilere yönelik belli kaynaklardan algı operasyonları yapılırken, belediyenin tahliye sürecinde gerekli evrakları da ibraz edemediği ortaya çıktı. İmar Barışı kapsamında alınan araziyi tahliye etmek için türlü imar oyunlarını deneyen belediye, son olarak istenen encümen kararlarını da ibraz edemedi. 

İŞLETMECİ NET KONUŞTU

Lunapark işletmecisi ise yaşananların ardından bir açıklama yaparak, kendilerine usulsüzlük yapıldığını ve kirli bir algı operasyonuna kurban gittiklerini ifade etti. İşletmeci, devlete ait bu arazinin ihaleye çıkması gerektiğini ve tek beklentilerinin ihale ile şeffaf bir şekilde hak eden kişi yada kurumun araziyi alması gerektiğini söyledi. İşletmeci, “Burayı biz yıllardır kullandığımız halde, burayı marka haline getirdiğimiz halde burasının ihaleye açılmasını istiyoruz” diyerek de kirli iddialara son noktayı koydu.

İşletmeci Kavaklı açıklamasında şunları kaydetti: 

KARASUNUN EN YÜKSEK KİRASI

Karasu’daki Lunapark’ın kiralama usulü ile kendileri tarafından işletildiğini söyleyen Melih Fırat Kavaklı, “Eski kiracılar her zaman enflasyon oranında artan kira öderler. Bu nedenle eski kiracılar dünyanın her yerinde yeni kiralama yapanlara oranla daha az kira öder duruma gelirler. Ancak biz bugün dahi Karasu’daki en yüksek kira bedelini ödeyen işletme konumundayız. Biz buraya geride kalan yıl, bir yıllığına 225 bin lira kira ödedik. Şimdi Karasu Halkı’na soruyorum, hazinenin ya da Belediye’nin yerini kullanan bizim ödediğimiz kiraya yakın ya da bizim ödediğimiz kiranın yarısına yakınını ödeyen var mı? Kimse bizim üzerimizden algı yapmaya kalkmasın” ifadelerini kullandı.

AHLAKSIZ İFTİRA

“Bizim kanun dışı bir talebimiz de işimiz de olamaz” diyen İşletme Sahibi Kavaklı, “Tüm bu gerçekler belgeler ile sahihken kalkıp da bizim buraya çöktüğümüzü ima etmek bilgisizliktir. Bilgisizlik değilse yapılan algıyı da halkımızın takdirine bırakıyoruz” dedi. 

SAVUNMAYA İHTİYACIMIZ YOK 

Hayatlarının da ticaretlerinin de şeffaf bir şekilde sürdüğünü sözlerine ekleyen Melih Fırat Kavaklı, “Bize yönelik suçlamaları ağzımıza almayı bile zül addediyoruz. Bizlere yönelik art niyetli olarak ortaya atılan iddiaların kaynaklarını da çok iyi biliyoruz. Karasu’da sezonun lunapark ile açılıp lunapark ile kapandığı gerçeği göz ardı edilmemelidir. Bundan önceki belediye başkanlarımız sağdır. Hepsi özellikle bize ve rahmetli babama ricada bulunurdu. Biz de onların ricaları doğrultusunda lunaparkı erken açıp geç kapatırdık. Bunun için defalarca zarar ettiğimiz bile olmuştur. Sırf Karasu’ya değer katmak adına verdiğimiz mücadele göz ardı edilmemeli” dedi.

SADECE BİZ KAZANMIYORUZ

Lunapark’ın pek çok sektörün de önünü açtığını ifade eden Kavaklı, “Lunapark sayesinde o bölgedeki esnaf ciddi iş yapmaktadır. Lunapark bölgesindeki insan yoğunluğu çevredeki esnafın ana geçim kaynağı konumundadır” dedi. Lunapark’ta çalışanların Karasu’nun çocukları olduğunu söyleyen Kavaklı, “Biz kazandığımızı paylaştığımız için bu kadar sevildik. Biz de babamızın yolunda gitmekten onur duyuyoruz” şeklinde konuştu.

KARASU HALKI SAHİP ÇIKTI

Karasu’nun en eski esnafları arasında yer aldıklarını ifade eden Melih Fırat Kavaklı, “Birilerine şirin gözükmek adına bize haksız eleştirilerde bulunanlar olduğunu görsek de Karasu’daki aklı selim insanların bizim yanımızda yer aldığını biliyoruz. Tahliye girişiminin ardından pek çok Karasulu dostumuz, ağabeyimiz aradı, küsmememizi ve buradan ayrılmamamızı istedi. Bu bile bizim kendimizi iyi hissetmemizi sağladı” diye konuştu.

LUNAPARKIN ÖYKÜSÜ

“Biz buraya 30 yıl önce yine belediyenin yönlendirmesi ile geçtik” diyen Lunapak İşletmecisi Melih Fırat Kavaklı, “O zamandan bu yana kiralama usulü ile pek çok siyasi görüşten belediye başkanı ile uyumlu bir şekilde çalıştık. En küçük bir usulsüzlüğümüz olsaydı zaten bir sonraki belediye başkanı döneminde ortaya çıkardı. Belediye yönetimleri ile istişaremizi sürdürerek defalarca buranın satışını talep ettik” dedi.

KARŞILIK BULAMADIK

“Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde çıkarılan İmar Barışından istifade etmek istedik. En son çıkan İmar Barışı ile bir buraya başvurumuzu yaptık” diyen Kavaklı, “Başvuru bedelini yatırdık, başvurumuz onaylandı. Yapı kayıt belgemizi aldık. Bize göre kanun içinde kanunsuzluk bundan sonra başladı. Bizim imar barışından aldığımız parsel numarası “0” ada “0” parsel olarak tespit edilmiş durumda. Ancak bizim başvurumuzun ardından buranın parsel numaralarında değişiklik yapılmış. Sonradan yapılan değişiklik baz alınarak bizim burayı tahliye etmemiz istendi. Bizim elimizde devletin verdiği belge mevcutken yani kazanılmış hakkımız söz konusu iken mağdur edilmemiz gündeme geldi” şeklinde konuştu.

BİZE VERİLSİN DEMİYORUZ

“Tüm bu koşullar ortadayken burasının bize ayrıcalık tanınmaksızın satılmasını istiyoruz” diyen Kavaklı, “Burası ihaleye çıksın. Şeffaf ihale yapılsın. En yüksek bedeli ödeyen alsın. Kimse yetimin hakkına göz dikmesin. Biz en çok bedeli ödersek biz alalım. Başkası verirse de hayırlısı olsun. Ancak kimse Karasu’nun marka değerine çökme hakkına sahip değildir. Kim olursa olsun biz bunun karşında yer alırız” ifadelerini kullandı. 

İHALE KOŞULLARI AÇIK

Hazinede mal satış usulünün de çok şeffaf olduğunu sözlerine ekleyen Kavaklı, kendilerine yöneltilen eleştirilerin iftira boyutuna varmasından rahatsızlık duyduklarını da ifade ederek, “Başından beri söylediğimiz bir şey var: Biz kanun dışında iş yapmayız, kimse bize bu iftira ile gelemez. İhale süreçleri bellidir. Bu ihaleye Türkiye’nin her yerinden katılımcılar iştirak edebilir. Hatta bilgisayar ortamından katılmak da mümkündür. Burayı biz yıllardır kullandığımız halde, burayı marka haline getirdiğimiz halde burasının ihaleye açılmasını istiyoruz. Kimse bizim üzerimizden algı yapmaya kalkmasın. Biz kirli imar oyunları değil şeffaf bir ihale istiyoruz” dedi.

YARGI DENETİMİ ŞART

Kendilerinin uğradığı haksızlığın ortaya çıkarılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Kavaklı, “Burasının ada ve parsel numarasının değişmesi bir usulsüzlük içeriyor mu? Bir evrak istediğimiz zaman neden evraklara ulaşamıyoruz? Yıkıma gelindiği iddia edilirken ellerinde belge olmayanlar, encümen kararı sunamayanlar hangi kanuna tabi olduklarını düşünüyor? Tüm bunların hukuk ve kamuoyu nezdinde açıklığa kavuşması ve herkesin içine sinecek bir çözüm bulunması gerekiyor” şeklinde konuştu.

PROJE UYGUN MU

Karasu Belediyesi’nin mevcut alan için yaptığı projenin de kanunlara uygunluğunun tartışılır olduğunu söyleyen İşletme Sahibi Melih Fırat Kavaklı, “Belediye tahsisini aldığı yerlerde AVM kurabilir mi? Belediye tahsisini aldığı yere yaşam alanı kisvesi uydurup ticarethane kurmamalı. Amaç hizmet etmekse kimse buna engel olamaz. Ancak amaç sadece birilerine zarar vermek olduğunda biz de kanuni hakkımızı sonuna kadar ararız” dedi.

BİZE NEDEN ÖNCELİK VERDİNİZ

Kanunların kişiye özel işletildiğini de sözlerine ekleyen Kavaklı, “Karasu’da yıkım kararı kesinleşmiş onlarca yer varken bizim mahkemesi devam eden yerimize yıkım girişiminde bulunulmasını da iyi niyetten uzak buluyoruz. Pek çok kesinleşmiş ve uygulanmayan yıkım kararına, makine ve ekipman yokluğu bahane edilirken bizim üstümüzde kurulmaya çalışılan baskı da Karasu Kamuyu tarafından takdir edilecektir” şeklinde konuştu.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.
error: Uyarı: Korumalı içerik !!