SİYASETYURT HABERLERİ

“Saraydakiler sefa sürüyor, yurttaşlar sürünüyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Ayhan Barut, asgari ücretin vergi yükünden arındırılmasını ve insanca yaşam koşullarının sağlanmasını istedi. Saray ve çevresinin sefa sürerken halkın süründüğünü aktaran Barut, “Asgari değil insanca yaşam istiyoruz” dedi. Ekonomik krizin yaşamı çıkmaza sürüklediği Türkiye’de milyonlarca insanının asgari ücret kararını beklediğini anımsatan Barut, iktidarı halkın yaşadığı çileyi görmeye ve çözüm üretmeye çağırdı.

“AKP GASPEDİYOR”

Türkiye’de resmi olarak çalışan 15 milyonu aşkın sigortalının yüzde 52’sinin asgari ücret aldığını ifade eden Ayhan Barut, “Bu sayı 8 milyonu aşkındır. Hepimiz biliyoruz ki kayıt dışı çalışanlar birlikte asgari ücretli emekçi sayısı 10 milyonu geçmektedir. Taban ücret olması gereken asgari ücret maalesef ülkemizde olması gereken ücret gibi değerlendirilmekte ve emekçilerin yaşamı buna göre çıkmaza sürüklenmektedir. Halkı açlık ve yoksulluğa mahkum edenler, işsizlik ordusunu büyütürken ne acıdır ki insanlarımızı bu asgari ücrete mahkum etmektedir. Oysa insanca yaşam herkesin hakkıdır ve bu hak AKP eliyle emekçilerimizden gasp edilmektedir” diye konuştu.

“ASGARİ ÜCRET ERİDİ”

Türkiye’de milyonlarca kişiyi ilgilendiren asgari ücretin belirlenmesi sürecinin uluslararası sözleşmelere ve Anayasa’da tanımlanan çalışma hakkına aykırı olduğunu bildiren Ayhan Barut, “Bu süreç ayrıca adaletli de değildir. Mevcut asgari ücret ne yazık ki, bir geçim ücreti olmaktan çıkmıştır. Uluslararası alanda işçinin ve ailesinin geçimini sağlamaya yönelik olarak belirlenen asgari ücret ülkemizde geçimlik ücret olmaktan uzaklaşmıştır. Bu asgari ücret 4 kişilik bir ailenin sadece asgari gıda ihtiyacını bile karşılamaktan çok uzaktır. Sendikalarımızın yaptığı araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de açlık sınırı 4 bin liraya, yoksulluk sınırı ise 12 bin liraya ulaşmıştır ancak asgari ücretlinin eline bu tutarların çok altında ücret geçmektedir. Üstelik yüksek enflasyon nedeniyle asgari ücretlinin maaşı son yılda 150 dolara yakın erimiştir” şeklinde konuştu.

“VERGİ YÜKÜ KALDIRILSIN”

“Asgari değil insanca yaşam istiyoruz” diyen CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, “Ayrıca asgari ücretin üstündeki vergi yükü büyük sorundur. Asgari ücret bu yükten arındırılmalıdır. Türkiye’yi uçuracağı söylenen tek adam rejimi yani Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi emekçilerin yaşamını çekilmez hale getirmiştir. Dünyada asgari ücret uygulanan ülkelerde asgari ücretliler korunurken Türkiye’de daha fazla sömürü çarkı işliyor. Öncelikle çalışanların aileleriyle birlikte geçim şartlarının dikkate alındığı bir sistem yasayla kurulmalıdır” açıklamasında bulundu.

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.