MANŞETYURT HABERLERİ

Tokatlılar altın madeni istemiyor.

SİT alanına verilen maden ruhsatı derhal iptal edilmelidir.

Tokat Erbaa Verusa holding altın madeni ruhsat iptal davası / İbrahim Kaboğlu hocamızın ” Doğal kaynakların planlanması ve ülkenin bölünmez güvenliği ” çalışmasında belirtildiği üzere ” Bütünleşik çevresel bakış (kırsal çevre, kentsel çevre ve kültürel çevre birlikteliğinde), Türkiye ülkesidir. “Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür” şeklindeki temel Anayasa normu (md.3), yeryüzü parçası olarak ülkenin doğal, tarihsel ve kültürel değerlerinin azaltılmasını, zedelenmesini ve yok edilmesini yasaklayan bir hüküm olarak anlaşılmalıdır.
“Bölünmez bütünlük”, Anayasa’nın sonraki maddelerindeDevletin yükümlülükleri arasında düzenlenmiştir: “ülkenin bölünmezliğini” korumak, Devletin temel amaç ve görevi (md.5) olup, bu yükümlülük sadece siyasal anlamda değil, doğal ve ekolojik denge açısından da anlaşılmalıdır.Anayasamıza göre ;
” TÜRKİYE DEVLETİ, ÜLKESİ VE MİLLETİYLE BÖLÜNMEZ BİR BÜTÜNDÜR” (md.3). “ÜLKENİN BÖLÜNMEZLİĞİNİSAĞLAMAK” DEVLETİN TEMEL AMAÇ VE GÖREVİDİR” (md.5),
“T ABİİ SERVETLER VE KAYNAKLAR DEVLETİN HÜKÜM VE TASARRUFU ALTINDADIR” (md.168/1, c.1).
“ÜLKE KAYNAKLARININ DÖKÜM VE DEĞERLENDİRİLMESİNİ YAPARAK VERİMLİ ŞEKİLDE KULL ANILMASINI PLANLAMAK, BU AMAÇLA GEREKLİ TEŞKİLA TI KURMAK DEVLETİN GÖREVİDİR” (md.166/1).
“DEVLET ORMANLARIN KORUNMASI VE SAHALARININ GENİŞLETİLMESİ İÇİN GEREKLİ KANUNLARI KOYAR VE TEDBİRLERİ ALIR” (md.169/1, c.1).
“DEVLET ORMANLARININ MÜLKİYETİ DEVROLUNAMAZ” (MD.69/2, c.1). “ORMANLARA ZARAR VEREBİLECEK HİÇBİR FAALİYET VE EYLEME MÜSAADE EDİLEMEZ” (MD.169/3, c.1).” …………………….
“Anayasa hükümleri, yasama, yürütme ve yargı organlarını, idare makamlarını ve diğer kuruluş ve kişileri bağlayan temel hukuk kurallarıdır” (md.11).

Arkadaşlarınızla paylaşın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
error: Uyarı: Korumalı içerik !!

Reklam Engelleyici Algılandı

Sitemizden en iyi şekilde yararlanmak için lütfen reklam engelleyicinizi kapatınız.